Професору ЧНУ, краєзнавцю Василю Мельниченку виповнилося 70 років

Професору ЧНУ, краєзнавцю Василю Мельниченку виповнилося 70 років Як інформують у ЧНУ, 1 січня Василю Мельниченку — головному краєзнавцю Черкащини, кандидату історичних наук, професору Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького — виповнилося сімдесят років. Життя Василя Миколайовича, його науково-педагогічний та творчий шлях багаті й насичені. Серед зацікавлень виділяються сформовані десятиліттями основні іпостасі ювіляра: історія як освіта й наука, краєзнавство, активна громадська діяльність.

Василь Мельниченко народився 1 січня 1949 року в селі Мурзинці Звенигородського району Черкаської (тоді — Київської) області, а дитинство й шкільні роки пройшли у м.Звенигородка. Всі його таланти від батьків — Миколи Пилиповича і Катерини Михайлівни.

З дитинства відзначався допитливістю, різнобічністю уподобань. У 1964 році школярем став переможцем першої обласної олімпіади з географії і учасником республіканської у Києві. Це, напевне, й визначило подальший вибір професії — у 1966-1971 роках здобував фах на географічному факультеті Петропавловського (Казахстан) державного педагогічного інституту (нині — Північно-Казахстанський державний університет).

Трудову діяльність розпочав на освітянській ниві у казахстанській глибинці, працюючи учителем сільської школи у Кокчетавській області. Потім була служба в армії у Приволзькому військовому окрузі.

У 1973 році після звільнення в запас повернувся на Черкащину, працював учителем Катеринопільської середньої школи №1, згодом — молодіжним ватажком, із 1978 — на партійній роботі у Кам’янському районі та Черкасах. Брав участь у будівництві нового приміщення обласного краєзнавчого музею та формуванні його експозиції, започаткуванні Всесоюзного (а згодом — міжнародного) літературно-мистецького Шевченківського свята «В сім’ї вольній, новій». Упродовж 1991-1993 років трудився у засобах масової інформації, помічником голови Черкаського міськвиконкому.

Із серпня 1993-го Василь Миколайович Мельниченко працює в Черкаському педагогічному інституті: асистент кафедри історії, всесвітньої історії, а з 1994-го — аспірант кафедри історії України. Обравши тему економічних зв’язків між Лівобережною і Правобережною Україною у другій половині ХVІІ століття, він опрацював значний масив джерел та наукової літератури й у 1998 році успішно захистив кандидатську дисертацію в Інституті історії України НАН України. У 1997-1999 роках — заступник декана історичного факультету, у 2000-2002 — виконувач обов’язків завідувача кафедри історії України. З утворенням у 2006 році кафедри історіографії, джерелознавства та спеціальних історичних дисциплін — професор цієї кафедри, а згодом — її завідувач.

Колектив історико-філософського факультету в 2007-му обрав Василя Мельниченка деканом, а в листопаді 2008-го — директором утвореного на базі факультету навчально-наукового інституту історії і філософії.

Серед напрацювань Василя Мельниченка — навчальні посібники «Історичне краєзнавство» (2003), «Моя Черкащина. Історія рідного краю від найдавніших часів до сучасності» (2006), «Історична географія України» (2012), «Зарубіжне архівознавство» (2015), «Черкащина в добу Української революції 1917-1921 рр.» (2016), «Військово-політичні проблеми у міжнародних відносинах» (2018), низка навчально-методичних матеріалів для студентів-істориків та вчителів і учнів загальноосвітніх шкіл. Співавтор підручника «Основи краєзнавства» (2015) для вищих навчальних закладів.

Особливе місце у науковому і творчому доробку ювіляра посідають його книги про рідний край. Серед них — приурочене до 65-річчя області ювілейне видання «Черкащина — земля прадавня, щедра і свята», а також «Шевченкіана Черкащини», «Краєзнавство Черкащини: сторінки історії», «Мандри Україною. Золота підкова Черкащини» (керівник авторського колективу), «Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького» (упорядник), «Україна Тараса Шевченка» (співупорядник), краєзнавчий календар «Спадщина», хронологічний довідник «Цей день в історії Черкащини». Співавтор книг «Шевченко і Черкаси», «З Кобзарем у серці», «Пам’ятки Черкас», «Черкаському краєзнавчому — 80», «50 пісенних літ» (про Черкаський академічний заслужений український народний хор). Член авторського колективу наукового видання «Енциклопедія українського козацтва».

Майже 20 років редагує науково-популярний журнал «Краєзнавство Черкащини» та збірники матеріалів історико-краєзнавчих конференцій «Черкащина в контексті історії України», в яких висвітлюються маловідомі аспекти регіональної історії. З 2001 року очолює обласну організацію Національної спілки краєзнавців України.

Визнанням заслуг професора Василя Мельниченка стало нагородження його відзнакою Президента України — медаллю «25 років незалежності України», Почесними грамотами Кабінету міністрів України, Міністерства освіти і науки, Міністерства культури України, Черкаської обласної державної адміністрації, Черкаської обласної ради, Національної спілки краєзнавців України, медаллю Українського фонду культури «За вірність заповітам Кобзаря». Лауреат Всеукраїнської краєзнавчої премії імені Дмитра Яворницького та обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича. Нагороджений знаками «Відмінник освіти України» та «За особливі заслуги перед Черкащиною». Почесний краєзнавець України.
15.01.2019 13:00
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter