Опора оприлюднила результати спостереження за вступною кампанією у внз Черкащини

Опора оприлюднила результати спостереження за вступною кампанією у внз Черкащини 7 серпня відбулася прес-конференція за участі активістів Громадянської мережі «Опора», під час якої були оприлюднені висновки спостереження за вступною кампанією 2012 р. у м. Черкаси.
Цього року було збільшено прохідний бал на профільний предмет з 124 до 140 балів.
Головною особливістю цьогорічної вступної кампанії стало створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБПО), у яку заносили всі дані, а з неї вони потрапляли у ІС «Конкурс». Раніше дані в ІС «Конкурс» завантажувались безпосередньо приймальними комісіями чи абітурієнтом, якщо він подавав електронну заявку. Нова система є прогресивною за своєю суттю, але її робота стала однією з найбільших проблем цьогорічної кампанії вступу.
У попередні роки кількість місць державного замовлення оприлюднювали посеред вступної кампанії, що утруднювало абітурієнтам прогнозування своїх шансів вступити на безоплатне навчання. Проте цього року квоти державного замовлення було оприлюднено ще до початку вступної кампанії, що дало можливість абітурієнтам адекватно оцінити свої реальні можливості вступити на конкретний напрям.
Окрім цього, було розширено перелік напрямів підготовки, на які зараховували додаткові бали за перемогу у Всеукраїнських олімпіадах та МАН. Окремі напрями підготовки та олімпіадні предмети, за які могли додати бали, викликають сумнів.
У ВНЗ з’явились більш чіткі умови для вступу на ОКР «магістр», зокрема, були введені фахові випробування, адже до цього року вступити на магістратуру у ВНЗ, де абітурієнт не навчався попередньо, було часто нереально. Хоча чіткої регламентації потребують й інші пункти правил прийому на магістратуру (термін подачі документів, час оприлюднення рейтингу та рекомендованих до зарахування, розгляду апеляційних справ тощо)
Уперше цього року спостерігачі ОПОРИ могли бути присутніми на творчих конкурсах, що було погоджено із головами приймальних комісій. На відміну від інших вишів, черкаські ВУЗи не відмовили у цьому активістам Мережі, що свідчить про відкритість навчальних закладів та готовність співпрацювати з громадськістю. (В Україні не дали дозвіл на присутність на творчих конкурсах у трьох ВНЗ)

Проблеми вступної кампанії 2012 р.
Як вже зазначено вище, в минулому році під час вступної кампанії ВНЗ працювали безпосередньо з ІС «Конкурс», інформація на якій оновлювалась кожної доби. Звичайно, що ця система полегшувала абітурієнтам подання заяв у ВНЗ та надавала можливість в режимі он-лайн оцінювати свою позицію в кожному конкретному напрямі та ВУЗі. Цього ж року з метою створення єдиної електронної бази, яка б містила в собі всю інформацію про вступників, студентів та випускників ВНЗ, Міністерство створило Єдину державну базу з питань освіти(ЄДЕБПО). У майбутньому така база дозволить полегшити організацію та контроль за документообігом у вишах (видача студентських, дипломів, контроль за вступом тощо). Проте не зважаючи на позитивні прагнення, ця система була, по-перше, не протестована на можливість витримувати великі навантаження перед її запуском та реальним використанням. У результаті чого в перші тижні роботи приймальних комісій були труднощі із внесенням в базу інформації про абітурієнтів, що подали документи. По-друге, інформація в ІС «Конкурс» оновлювалась зі значним затриманням (інколи до декількох днів). Також створення цієї бази додало значних проблем самим ВУЗам, оскільки вони мусили самостійно сплачувати значні кошти за підключення та супровід.
Були також проблеми пов’язані з документами, які пред’являли діти з особливими потребами. Для підтвердження своєї пільги вступники повинні особисто пред’явити довідку МСЕК або пільгове посвідчення. Проте, у ст. 7 Закону «Про реабілітацію інвалідів в Україні» вказано, що експертиза для дітей (осіб віком до 18 років) проводиться лікарсько-консультативним комісіями лікувальними но-профілактичних заходів, а для повнолітніх – медико-соціальними експертними комісіями (МСЕК). Тобто неповнолітні вступники не можуть отримати довідку МСЕК, оскільки проходять медичну експертизу в інших закладах. Що ж стосується пільгового посвідчення, то вони можуть отримати його після 16 років. Тому абітурієнти, яким лише напередодні чи під час вступної кампанії виповнилося 16, подавали документи на оформлення посвідчення, але не могли його отримати оперативно, бо це, по-перше, займає тривалий час, по-друге, часто бланків не вистачає на всіх. Отже, ні одного, ні іншого документу вони пред’явити не могли. Подібна проблема була також і в минулі роки.
Однією з особливостей цьогорічної кампанії є надання згоди на обробку персональних даних вступників в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. Це нововведення зумовлене дією Закону України «Про захист персональних даних». Відповідно до листа МОНмолодьспорту у перші дні вступної кампанії від неповнолітніх вступників вимагали присутності батьків (опікунів, піклувальників), яким необхідно було замість своєї дитини підписати згоду на використання персональних даних у Єдиній державній електронній базі з питань освіти. Це спричинило те, що багато вступників, які приїздили з далеку без батьків, виїхавши рано-вранці і витримавши свою чергу, змушені були повертатися у приймальну комісію іншого дня.
Така норма викликала спротив у абітурієнтів, адже не всі батьки можуть бути присутніми під час подачі документів у приймальні комісії, тим паче, якщо абітурієнт вступає у декілька ВНЗ у різних областях України. ОПОРА також наголошувала на юридичній колізії, адже ні в Законі «Про захист персональних даних», ні в самих Умовах прийому, затверджених Міністерством освіти і науки, молоді та спорту, жодної згадки про вік немає. На заяву мережі ОПОРА МОНМС зреагував відповідним листом «Щодо роз’яснення процедури отримання згоди на обробку персональних даних», який 6 липня надійшов вищим начальним закладам. Як зазначається у документі, «у випадку, якщо вступник особисто подає в паперовій формі заяву на вступ до вищого навчального закладу, він обов’язково підтверджує власним підписом згоду на використання його персональних даних в Єдиній державній електронній базі з питань освіти». Таке роз’яснення значно спростило процес подачі документів іногородніми абітурієнтами.
Мала місце проблеми із прийняттям документів від абітурієнта з особливими потребами. Так у окремих вишах відмовлялися приймати документи на денну форму навчання у дітей-інвалідів.
08.08.2012 14:10
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter