У Черкаському онкодиспансері показали 18-річну пацієнтку, якій вперше в Україні провели пересадку кісткового мозку

Вперше в Україні операцію з пересадки кісткового мозку від неродинного донора провели для 18-річної Еліни з Монастирища в Черкаському обласному онкологічному диспансері. Для цього стовбурові клітини транспортували аж із Німеччини.
У Черкаському онкодиспансері показали 18-річну пацієнтку, якій вперше в Україні провели пересадку кісткового мозку
фото Черкаської ОДА

Дівчина лікує мієлоїдну лейкемію. У квітні стався рецидив, і вона потребувала пересадки кісткового мозку.

– Дуже вдячна кожному, хто взявся за проведення цієї операції і зробив це фахово, – відзначила Еліна. – Жодної миті не сумнівалася в успіху.

Пацієнтка після місячної перерви сьогодні вперше зустрілася з мамою. Привітав її з одужанням міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, очільник області Олександр Скічко, народна депутатка Оксана Дмитрієва.

– Наш «пілот» із трансплантації уже триває понад два роки, і ми маємо прогресивні результати, – відзначив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. – До трансплантації нині долучені понад 40 закладів. Ми продовжуємо пілотний проєкт, адже розуміємо, що виходимо на новий рівень розвитку трансплантації в Україні. Наступного року в бюджеті суму на підтримку трансплантації збільшили на понад 750 млн грн. Додатково заклали 280 млн грн на закупівлю лабораторного обладнання та створення нових лабораторій, що дозволить робити всі необхідні дослідження. Паралельно ми зберігаємо програму лікування за кордоном.

Ця трансплантація в Черкасах означає, що в найближчій перспективі наші громадяни більше не муситимуть нікуди їхати. На цьому наголосив очільник області Олександр Скічко. Він додав, що досі такі операції проводили лише за кордоном і їхня вартість стартувала від 110 тис. доларів.

У Черкаському онкодиспансері почали робити трансплантацію кісткового мозку із 2019 року. Утім від іноземного донора – провели вперше.

– Уперше Європейський реєстр та їхній банк даних обстежених потенційних донорів погодився підібрати для нашої пацієнтки донора, – розповів директор закладу Віктор Парамонов. – Дітям це вже робили із 2020 року, дорослим – ще ні. Маємо за мету проводити на рік 100-150 трансплантацій. В Україні є необхідність у розширенні мережі клінік, які б проводили операції із трансплантації, адже потреба є. Крім того, на державному рівні треба подбати про відпрацювання механізму стимулювання медиків.

Черкаських фахівців під час трансплантації консультував завідувач відділення трансплантації кісткового мозку НДСЛ «Охматдит» Олександр Лисиця.

Денис Сирцов

Провінція
16.09.2021 16:10
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter