Чи можливе повторення сценарію Кіровоградського онкоцентру на Черкащині?

В Україні щороку понад 160 тисяч жителів дізнаються, що вони – онкохворі. Злоякісні новоутворення вражають кожного четвертого чоловіка та кожну п’яту жінку.

Майже кожна родина стикається з онкохворобою, тому дуже важливо, щоб Черкаський обласний онкологічний диспансер мав можливість лікувати онкохворих коштом державного бюджету та на сучасному обладнанні.

Кілька тижнів тому в черкаському медіапросторі з’явилась інформація про плани обласної влади на придбання лінійного прискорювача для Черкаського обласного онкологічного диспансеру на основі договору концесії з європейським інвестором. Подібний проєкт вже реалізується на базі Обласного клінічного онкологічного центру в Кіровоградській області. Які ж здобутки отримано від такої співпраці в наших сусідів?

Очікування: 2 000 пацієнтів на рік / Реальність: 1500 пролікованих за 4 роки

Розпочиналось все з того, що у 2015 році на базі Обласного клінічного онкологічного центру Кіровоградської обласної ради, що розташований у місті Кропивницькому, відкрився Український центр томотерапії. Відкриття цього Центру подавалося як «перша в Україні реалізація європейської моделі приватно-державного партнерства в онкологічній галузі». Зі слів тодішнього Міністра охорони здоров’я Олександра Квіташвілі, «модель, яку використано при створенні центру, є зразком того, що ми хочемо побудувати у всій Україні. Це те, про що я розповідаю протягом шести місяців, - якою має бути медицина в Україні. Коли держава оплачує послуги, а інвестор вибудовує можливість для лікування пацієнтів».

Схожі гасла сьогодні чують черкасці, коли їм обіцяють придбати лінійний прискорювач коштом інвестора та лікувати пацієнтів за рахунок грошей з бюджету. Чи варто довіряти подібним обіцянкам?

За умовами партнерства, Обласний клінічний центр Кіровоградської обласної ради передав Українському центру томотерапії у користування власні приміщення загальною площею 1000 кв. м. Інвестор придбав високоспеціалізоване медичне обладнання, у тому числі лінійний прискорювач, вклав кошти в реконструкцію приміщень під бункер, відремонтував інші приміщення диспансеру, провів навчання та стажування персоналу, тощо. Очікувалось, що пропускна спроможність Центру становитиме близько 2000 пацієнтів на рік, при цьому 50 дітей щороку отримуватимуть діагностику та радіологічне лікування безкоштовно.

В результаті на базі онкодиспансеру дійсно створено сучасний лікувально-діагностичний центр з високоспеціалізованим обладнанням. Перші підсумки його роботи були оприлюднені в 2019 році: упродовж чотирьох років безкоштовне лікування в Центрі отримали всього 66 дітей. На платній основі проліковано 1500 хворих.

Інвестор – це не меценат

У 2019 році Український центр томотерапії провів ребрендінг та став позиціонувати себе не як центр променевої терапії, а як повноцінна клініка під назвою «TomoClinic». Сьогодні на сайті клініки прямо сказано про те, що «ніхто не приховує від вас, що наш центр – комерційний проект, і власники клініки повинні отримувати прибуток». Далі наводиться приклад вартості курсу лікування грудної залози (25 сеансів) на лінійному прискорювачі Elekta Synergy: з плануванням, стаціонарним перебуванням та триразовим харчуванням ця сума сягає 128,9 тис. грн., з них 113,9 тис. грн. – ціна променевої терапії з плануванням. Остання ж крапка в цій історії була поставлена 25 вересня 2020 року, коли Кіровоградською обласною радою було прийнято рішення № 832 про приватизацію приміщень Обласного клінічного онкологічного центру.

Наразі TomoClinic очікує на підписання договорів з Національною службою здоров’я України. Отримання 55 тисяч гривень на радіологічне лікування за програмою медичних гарантій допоможе зменшити вартість променевої терапії для громадян, проте решту коштів все одно доведеться доплачувати хворим із власної кишені.
11.05.2021 10:15
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter