Інститут аналітики та адвокації: Про витрати на закупівлю тест-систем перевірки на ВІЛ у регіонах України

Під час дослідження фахівці Інституту аналітики і адвокації виявили, що за липень-вересень 2018 року на закупівлю тест-систем для виявлення/підтвердження ВІЛ-інфекції у 12 регіонах України витратили 1,1 млн. грн. У фокусі дослідження знаходяться лише регіони, в яких впроваджується програма PEPFAR, тобто області з найвищим рівнем поширеності ВІЛ-інфекції. Встановлений показник щонайменше втричі нижчий від обсягу коштів, які витратили на засоби тестування у першому та другому кварталах 2018 року.

- Низькі обсяги витрат в першу чергу пов'язані із зменшенням кількості закупівель тест-систем у регіонах, оскільки вартість тестів впродовж 9 місяців коливається не суттєво. Разом із тим погіршилась тенденція із заощадження коштів на торгах. Відтак зафіксували рекордно низький відсоток конкурентних процедур у закупівлях тест-систем - 63%. 100% прямих угод уклали у Кіровоградській та Черкаській областях. Натомість у Миколаївській та Одеській областях усі закупівлі тест-систем, оголошені протягом липня-вересня були проведені за конкурентними процедурами, - пояснила Олена Дмитренко, консультант напрямку моніторингу закупівель ІАА

За обсягами коштів, витрачених на придбання тест-систем у третьому кварталі лідирує Дніпропетровська область. Лікарні цього регіону придбали тест-систем на майже 250 тис. грн.
Інститут аналітики та адвокації: Про витрати на закупівлю тест-систем перевірки на ВІЛ у регіонах України


За підсумками 9 місяців 2018 року у м. Київ спрямували більше 6 млн. грн. місцевих бюджетів на виявлення та підтвердження ВІЛ-інфекції. Значні обсяги витрат зафіксували також у Донецькому регіоні - 1,3 млн. грн. Більшість фінансів витрачена на придбання експрес тестів, проходження яких є набагато простішим та швидшим для пацієнтів.

Цікавим також є показник оціночних витрат на одного жителя регіону, який набагато точніше ілюструє об'єми витрачених коштів для кожної окремої області.
Інститут аналітики та адвокації: Про витрати на закупівлю тест-систем перевірки на ВІЛ у регіонах України


З огляду на кількість населення регіону та обсяги коштів, витрачені на придбання тестів найбільші витрати на людину забезпечили у м. Київ, Чернігівській та Черкаській областях. Разом з тим нагадаємо, що за рівнем поширеності епідемії першу трійку областей складають Одеська, Дніпропетровська та Миколаївська.

Під час аналізу відмітили зміни у структурі постачальників тест-систем. Відтак у третьому кварталі 2018 року у 60% закупівель постачальниками стали представники малого бізнесу - фізичні особи-підприємці. Якщо порівняти із попереднім кварталом 2018 року, то показник становив 30% від всіх постачальників.

Зазначимо, що крім коштів місцевих бюджетів, існує ще щонайменше два джерела фінансування діагностики ВІЛ-інфекції: державний бюджет та кошти міжнародних організацій. Тому частина потреби у тестуванні, яка існує, може бути покрита саме за рахунок цих ресурсів. Це важливо,

оскільки у обсягах витрачених власне лікарнями коштів протягом трьох кварталів не спостерігається приросту.
17.04.2019 12:10
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter