У Черкаському археологічному музею Середньої Наддніпрянщини з'явилися нові експонати

Унікальну знахідку подарували днями Черкаському міському археологічному музею Середньої Наддніпрянщини. Як інформують у ЧМР, уламок гарматного ядра козацьких часів, розколотого в момент удару в щось тверде зо три-чотири сотні років тому, приніс директору музею Михайлу Сиволапу шанувальник музею та історії міста.

Проте відлуння боїв кількастолітньої давнини виграшно відтінюють інші надходження. Новинками експозиції стали і монети: «прапрадід» долара – голландський срібний талер 1644 року (в Україні часів Хмельницького такий талер називали «левковим», через зображення лева на ньому) та два срібні куфічні дирхеми Арабського халіфату, 762-го та 807 років чеканки. Один з цих дирхемів – халіфа Гарун ар-Рашида, відомого не лише тим, що в його часи халіфат набув найбільшого розквіту науки й мистецтва, а й тим, що саме цей халіф описується у знаменитих казках «Тисячі й однієї ночі».

Ці монети вже розміщено у нумізматично-боністичній виставці мюнцкабінету музею. До речі, після Нового року її буде оновлено, а директор музею наразі мріє, щоб до неї потрапили паперові «гроші» («рублі»), які випускав у буремному 1919 році… Святомихайлівський храм у Черкасах.

Та не лише монета халіфа з «Тисячі й однієї ночі» налаштовує відвідувачів міського музею на казковий передноворічний настрій. Є шанс поринути в атмосферу давніх часів, коли наші предки «календар» від початку року і до його завершення складали, орієнтуючись на небесні світила.

Розгортку календарного орнаменту горщика ще часів ямної культури можна бачити завдяки знахідці, зробленій Михайлом Сиволапом біля Червоної Слободи поблизу Черкас ще в 1990 році. Загадки зберігають інші знахідки археолога, зроблені ним під час розкопок кургану біля Худяків – ідеально збережений, без жодної тріщини горщик зберігає візерунок, зроблений руками мешканця околиць Черкас близько 5 тисяч років тому… Цікаво, що знайшов його Михайло Сиволап якраз у день свого 33-річчя. Наступного, 2022 року, виповниться рівно 30 років від часу цієї знахідки, яка, як сподівається пан Сиволап, допоможе залучити до подальших розкопок закордонних фахівців з сучасним обладнанням, якого немає в Україні. Каже, що має для іноземних колег ті «секретні якорці», які можуть їх заінтригувати і спонукати до спільного дослідження. Цьогоріч зустрічі в чеській Празі для обговорення цих питань завадила епідемія ковіду й карантинні обмеження, проте є сподівання повернутися до теми вже в прийдешньому році.

Всього у Черкаському міському музеї археології Середньої Наддніпрянщини, який нині займає частину будівлі кінотеатру «Україна», можна бачити більше тисячі експонатів, хоча це – лише заледве два відсотки фондової колекції, зібраної завдяки ентузіазму Михайла Сиволапа. Музей створено в березні 2016 року відповідно до рішення міської ради та розпорядження міського голови Анатолія Бондаренка.

Кіндрат Булавін

Провінція
13.12.2021 17:25
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter