Рейтинг регіонів України: Індекс місцевого благополуччя та міграційні настрої в 2024 році

Rating Lab презентує другий щорічний рейтинг регіонів України за Індексом місцевого благополуччя! Результати опитування порівнюємо з першим рейтингом регіонів (2023).

Дослідницька команда з’ясувала як змінилося благополуччя в регіонах України у 2024 році та включила в дослідження новий компонент – міграційні настрої населення.

Індекс місцевого благополуччя (ІМБ) є авторською розробкою Rating Lab і оцінює якість життя за п’ятьма ключовими компонентами: емоційне сприйняття, рівень цивільної безпеки, стан освіти та медицини, впорядкованість населеного пункту та економічні можливості.

Головне: сигнал про потребу в системних змінах

Загальне зниження Індексу свідчить не лише про локальні проблеми регіонів, а й про загальну тенденцію зниження якості життя в Україні.
Падіння ІМБ може впливати на зростання міграційних настроїв.

У 2024 році середній показник ІМБ знизився з 0,08 (у 2023 році) до -0,01 за шкалою від -3 до +3. Це сигналізує про погіршення якості життя та може впливати на зростання міграційних настроїв.

Найвищі показники ІМБ мають м. Київ (0,7), Харківська (0,4), Львівська (0,3) та Волинська (0,3) області.

Найнижчі оцінки отримали Херсонська (-1,1), Кіровоградська (-1,0), Запорізька (-0,6), Сумська (-0,4) та Миколаївська (-0,4) області.

Як змінилися індикатори міст і сіл?

Показник емоційного комфорту знизився з 0,68 до 0,45. Тобто падає психологічний комфорт, і люди все менше ідентифікують себе зі своїми містами/селами.
Економічний індекс залишається негативним (-0,83), проте бачимо покращення у сприйнятті доходів та пошуку роботи.

Деякі регіони продовжують втрачати економічні можливості, тоді як більшість не зазнає значних змін. Київ залишається єдиним регіоном із позитивною оцінкою економічних можливостей (0,4).

Цивільна безпека знижується – люди почуваються менш захищеними. Найгірші показники – у Херсонській (-1,2), Запорізькій (-1,0) та Дніпропетровській (-0,5) областях.

Освіта та медицина стабільні, але без покращень: загальна оцінка залишається на позначці 0,2. Лідером є Київ (0,9), найнижчі оцінки – у Херсонській (-1,0) та Запорізькій (-0,4) областях.

Міграційні настрої

25% українців часто замислювалися про переїзд за кордон, серед молоді цей показник сягає 40%.

Найбільший рівень міграційних настроїв – у Закарпатській, Чернівецькій областях та м. Києві.

Зниження місцевого благополуччя напряму пов’язане з міграційними настроями. Люди, які негативно оцінюють рівень життя у своєму місті чи селі, частіше розглядають переїзд як реальну можливість.

Дослідження підкреслює необхідність системних змін на місцевому рівні – покращення безпеки, економічних можливостей та інфраструктури, що допоможе утримати населення в регіонах.

Методологія опитування

Терміни збору даних: 24 листопада 2024 – 8 грудня 2024.

Метод опитування: CAWI (Computer-Assisted Web Interview) – онлайн-опитування через месенджери та соціальні мережі.

Розмір вибірки: 9681 респондентів, або мінімум 354 респонденти на область (проживання респондента станом на момент опитування).

Формат вибірки: населення України віком від 18 років і старше в 22 областях та м. Києві, яке має доступ до інтернету і користується смартфоном (понад 80% дорослого населення). Опитування не проводилося в ТОТ Херсонської та Запорізької обл., та в Донецькій, Луганській обл. та АР Крим. Результати зважені по кожній області та по Україні загалом з використанням актуальних даних Державної служби статистики.
26.02.2025 10:00
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter