ISW: У ніч на на 25 листопада росіяни завдали найбільшого удару з безпілотників по Україні з початку повномасштабного вторгнення

Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) оприлюднили свіжий огляд подій на фронтах російсько-української війни.

У ніч з 24 на 25 листопада російські війська завдали найбільшого удару з безпілотників по Україні з початку повномасштабного вторгнення з використанням нової модифікації іранських безпілотників Shahed 131/136. [1] Українські військові офіційно повідомили, що російські війська запустили 75 безпілотних літальних апаратів «Шахед», які в основному націлили місто Київ з південного сходу (Приморсько-Ахтарськ) і північного сходу (Курська область), і що українські сили збили 74 безпілотники [2]. Українські військові також повідомили, що українські сили збили російську крилату ракету Х-59 над Дніпропетровською областю та що протиповітряна оборона була активована щонайменше в шести регіонах, включаючи Київ, Сумську, Дніпропетровську, Запорізьку, Миколаївську та Кіровоградську області.[3] Представники ВПС України заявили, що мобільні вогневі групи дозволили українським силам збити значну кількість безпілотників[4]. Президент України Володимир Зеленський зазначив, що російські війська атакували безпілотниками в український день пам’яті Голодомору 1932-1933 років [5].

Речник ВПС України полковник Юрій Ігнат повідомив, що російські війська атакували Київ за допомогою нової модифікації безпілотників «Шахед» і зазначив, що ці безпілотники були чорного кольору та містили матеріал, який поглинає сигнали радарів, що ускладнює їх виявлення [6]. Російські мілблогери так само стверджували, що російські війська вперше використали дрони «чорний геран» або «феран» (російська назва шахедів) і стверджували, що ці дрони складніше виявити в нічному небі.[7] 19 листопада іранські ЗМІ опублікували кадри, на яких іранський аерокосмічний університет науки і технологій Ашура презентує нову реактивну модифікацію дрона Shahed-136 Shahed-238 [8]. Представлений Шахед-238 виявився чорного кольору, але невідомо, чи використовували російські війська модифікацію Шахед-238 під час удару 25 листопада.

Українські та російські війська продовжують боротися з викликами, які створюють на фронті системи радіоелектронної боротьби (РЕБ). 23 листопада The Economist повідомив, що кращі російські системи РЕБ заважають українській розвідці, зв’язку та ударним можливостям[9]. The Economist , посилаючись на західних експертів, заявив, що Росія приділяє «велику увагу» виробництву та розвитку чудових засобів РЕБ і що Україні важко виробляти еквівалентні системи РЕБ і стійку до РЕБ зброю всередині країни. Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний у своєму есе «Сучасна позиційна війна та як її перемогти» оцінив, що українським військам необхідно запровадити необхідні процеси управління (С2) комплексами РЕБ, збільшити можливості виробництва РЕБ, оптимізувати взаємодію з добровольцями. організації, які постачають українським військам менші комплекси РЕБ, вдосконалюють заходи протидії РЕБ України та розробляють нові безпілотники з урахуванням РЕБ.[10] 25 листопада Міністерство оборони України (МО) повідомило, що працює над розробкою варіантів безпілотників, більш стійких до російських систем РЕБ, і випускає успішні варіанти в масштабах [11]. Заступник директора з аналізу Центру безпеки та нових технологій (CSET) Маргарита Конаєва та співробітник CSET Оуен Деніелс повідомили 6 вересня 2023 року, що російські адаптації до розгортання систем РЕБ продовжують створювати проблеми для українських безпілотників, які передають інформацію про націлювання та захищають українські сигнали. [12] Російські джерела раніше приписували перевагу російським можливостям РЕБ для допомоги російським військам у боротьбі з українськими контрнаступальними операціями на півдні України в червні 2023 року [13].

Однак російські джерела також неодноразово висловлювали занепокоєння та скарги щодо передбачуваних недоліків російських систем РЕБ.[14] Російські джерела приписували українським наступам на південь від Бахмута у вересні 2023 року кращі українські системи РЕБ та аеророзвідки та стверджували, що українські системи РЕБ значно порушували російський зв’язок у західній Запорізькій області у серпні 2023 року [15]. 25 листопада ISW повідомила, що ефективність російських систем РЕБ є неоднаковою на всьому фронті, що дозволяє українцям продовжувати використовувати розвідувально-ударні комплекси безпілотників для зриву наступальних операцій Росії [16]. Російські мілблогери неоднозначно оцінювали, яка сторона має «кращі» системи РЕБ, вказуючи на те, що ні Росія, ні Україна наразі не мають вирішальної переваги над іншою [17]. Західна допомога на підтримку зусиль України щодо знищення, виведення з ладу або обходу російських систем РЕБ збільшила б здатність України точно вражати цілі поблизу фронту, перешкоджаючи просуванню Росії та створюючи умови для подальших українських наступальних операцій.[18]
26.11.2023 11:30
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter