ISW: російські війська знизили темпи наступу на рубежі Куп’янськ-Сватове-Кремінна

Інститут вивчення війни (ISW) оприлюднив звіт про події на фронтах російсько-української війни за 28 вересня.

28 вересня українські війська продовжили наступальні дії поблизу Бахмута та на заході Запорізької області. У Генштабі України повідомили, що українські війська продовжили наступальні дії на мелітопольському (захід Запорізької області) напрямку та на бахмутському напрямку[1]. У добровольчих батальйонах «Шторм Осетія» та «Аланія» заявили, що невідомі джерела продовжують поширювати неправдиву інформацію про український прорив у районі Роботине-Вербове, можливо, посилаючись на заяви маргінального російського мілблогера 22 та 23 вересня про просування українських військ до Вербового. (18 км на південний схід від Оріхова).[2] ISW не зміг підтвердити цей звіт і не буде продовжувати його запис через відсутність візуального підтвердження або подібних заяв з інших російських джерел.

Останніми днями російські війська знизили темпи локалізованих наступальних дій на рубежі Куп’янськ-Сватове-Кремінна. Російські та українські офіційні особи дедалі частіше повідомляють про зменшення наземних атак Росії на Куп’янському та Лиманському напрямках, що свідчить про те, що українські наступальні операції відвели російські війська від лінії Куп’янськ-Сватове-Кремінна та значно погіршили наступальні зусилля Росії на цій лінії.[3] Раніше ISW оцінювало, що російські наступальні операції на лінії Куп’янськ-Сватове-Кремінна мали на меті притиснути українські сили на цій лінії та відвести їх від більш критичних ділянок фронту. [4] Заступник начальника Департаменту планування застосування Головного управління Національної гвардії України полковник Микола Уршалович 28 вересня заявив, що минулого тижня російські війська вели оборонні дії та посилювали підрозділи, тоді як українські сили вели наступальні дії та відтіснили російських військ. сили з невизначених позицій.[5] У ранковій доповіді про обстановку (SITREP) Генерального штабу України від 28 вересня повідомлялося про відсутність наземних атак росіян на Куп’янському та Лиманському напрямках, тоді як у вечірній доповіді SITREP від ​​28 вересня повідомлялося лише про одну атаку росіян на південь від Кремінної поблизу Білогорівки [6]. Російська авіація стала дедалі активнішою на цій лінії, оскільки наземні атаки, очевидно, зменшилися,

Російська авіація посилює свою активність у Харківській, Луганській та Херсонській областях і, очевидно, менш активна в районах західної Запорізької області, де українські війська ведуть контрнаступальні операції. Минулого тижня російські війська активізували авіаудари по об’єктах на західному (правому) березі Херсонської області та по тилових українських наземних шляхах зв’язку (ГНК) на Куп’янському напрямку[8]. 28 вересня речник Східного угруповання військ Збройних сил України капітан Ілля Євлаш заявив, що російські штурмовики Су-35 і вертольоти Ка-52 активізуються на Куп'янському та Лиманському напрямках і що російські війська завдали 21 авіаудар на цих напрямках, насамперед поблизу Сіверська ( 19 км на південь від Кремінної) та Серебрянське лісництво (11 км на південь від Кремінної).

Російська авіація продовжує наносити удари по тилових частинах України на сході Запорізької області, хоча згадки про те, що російська авіація відбиває українські напади на прифронтових територіях, у російських звітах стали менш рутинними, ніж раніше під час контрнаступу. Російські джерела зазначали, що російська авіація, зокрема вертольоти Ка-52, відіграла значну роль у зриві українських штурмів на початку контрнаступу[11]. Схоже, що українські сили збільшили свою здатність збивати російські гелікоптери Ка-52 у середині серпня 2023 року, а російське командування, можливо, зменшило використання авіації в західній Запорізькій області через побоювання щодо втрат авіації та пілотів [12]. Зменшення використання російської авіації в західній Запорізькій області серйозно не підірвало російську оборону, однак, оскільки російські сили, схоже, збільшили використання ударних безпілотників проти наступаючих українських сил, а російські артилерійські підрозділи продовжують відігравати значну роль у відбитті українських нападів. . Залишається незрозумілим, чого мають намір досягти російські війська посиленням авіаційної активності в Херсонській області та чи зможуть додаткові авіаудари по українських об’єктах на куп’янському та лиманському напрямках компенсувати погіршення російської бойової потужності в цьому районі.

Російські війська в ніч з 27 на 28 вересня завдали серії ударів з безпілотників по Україні. 28 вересня Генштаб України повідомив, що в ніч з 27 на 28 вересня українські ППО збили над Україною 31 з 39 російських безпілотників "Шахед", а 27 вересня - три з п'яти безпілотників "Шахед"[13]. У ВПС України повідомили, що російські війська запускали безпілотники з Приморсько-Ахтарська Краснодарського краю та окупованого Криму[14]. Український центр досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки Речник Генштабу ЗСУ капітан Андрій Рудик заявив, що російські компанії модифікували російські безпілотники Шахед-136, включивши в них більше запчастин вітчизняного виробництва, але не покращили тактику або тактику безпілотника. технічні характеристики.[15] Рудик заявив, що модифікації свідчать про те, що Росія продовжує налагоджувати серійне домашнє виробництво безпілотників Shahed.[16]

Декілька російських мілблогерів стверджували, що вони самоцензурують більшість своїх репортажів на тлі очевидно ширшої самоцензури в російських репортажах про тактичні реалії на певних ділянках фронту. Деякі особливо критичні російські мілблогери стверджували, що вони публікують лише від п’яти до 15 відсотків інформації, яку вони отримують.[17] Один мілблогер стверджував, що проблеми зі зв’язком, дронами, шинами, радіоелектронною боротьбою (РЕБ), оплатою особового складу та різними іншими проблемами залишаються серед російських сил на передовій, але що російський персонал намагається пом’якшити ці проблеми за допомогою зв’язків та особистої ініціативи, ймовірно, відповідно до milblogger, тому що російські командири регулярно замовчують скарги та ігнорують спроби вирішити проблеми. [18] Milblogger доповнив заяву стверджуваного російського командира взводу, який скаржився на неефективний потік інформації з російської лінії фронту до тих, хто приймає рішення, і який заявив, що йому довелося вжити незвичайних заходів, щоб пом’якшити негативні наслідки на полі бою через цей поганий потік інформації. [19] Інший мілблогер зазначив, що певну інформацію не можна розголошувати, а вміння промовчати в потрібний момент є важливою якістю.[20] Російський мілблогер видалив частину допису від 25 вересня про те, що українські війська просунулися поблизу Новопрокопівки (13 км на південь від Оріхова) і контролюють північно-східну частину населеного пункту.[21] Мілблогер відредагував пост і натомість заявив, що українські війська атакували поблизу Роботиного (10 км на південь від Оріхова), на північ від Новопрокопівки. [22] Геолокаційні кадри, опубліковані пізніше того ж дня, показали, що українські сили просунулися на 1,5 км на північний схід від Новопрокопівки.[23] Видалення milblogger свідчить про те, що російські джерела навмисно обмежують свої звіти про тактичні дії, особливо про ті, які мають невигідний для Росії результат. Цензура або самоцензура серед російських мілблогерів вплине на ISW та на ширшу здатність Заходу висвітлювати російські операції, і ISW продовжуватиме відстежувати зміни в російському інформаційному просторі, які можуть вплинути на повідомлення відкритих джерел про війну в Україні.

Ключові висновки:

28 вересня українські війська продовжили наступальні дії поблизу Бахмута та на заході Запорізької області.

Останніми днями російські війська знизили темпи локалізованих наступальних дій на рубежі Куп’янськ-Сватове-Кремінна.

Російська авіація посилює свою активність у Харківській, Луганській та Херсонській областях і, вочевидь, менш активна в районах західної Запорізької області, де українські війська ведуть контрнаступальні операції.

Російські війська в ніч з 27 на 28 вересня завдали серії ударів з безпілотників по Україні.

Декілька російських мілблогерів стверджували, що вони самоцензурують більшість своїх репортажів на тлі очевидно ширшої самоцензури в російських репортажах про тактичні реалії на певних ділянках фронту.
29.09.2023 11:10
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter