Шановні користувачі!
Як ви вже помітили - зовнішній вигляд сайту змінено,
у зв'язку з цим всі читачі, які бажають коментувати матеріали сайту повинні
пройти повторну реєстрацію!
Інститут "Республіка: Черкаський міськвиконком ухвалив антиконституційні рішення, які обмежують свободу мирних зібрань
ЗАЯВА «ІНСТИТУТУ РЕСПУБЛІКА» ТА ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ІНІЦІАТИВИ «ЗА МИРНИЙ ПРОТЕСТ!»
Як нам стало відомо, Черкаський міськвиконком 20.02.2013 та 21.02.2013 ухвалив рішення № 190 та № 194, які всупереч Конституції України обмежують свободу мирних зібрань у Черкасах. Ці рішення ухвалені у закритому порядку, без консультацій з громадськістю, та не оприлюднені належним чином у засобах масової інформації. Тим не менше, ці рішення вже мають конкретні наслідки: чиновники міськвиконкому (начальник відділу документообігу Веретільний Н. О.) на підставі цих рішень відмовляється приймати повідомлення про мирне зібрання. Як нам стало відомо з неофіційних джерел, насправді Черкаський міськвиконком ухвалив, зокрема, зміни до п. 8.6. свого Регламенту, згідно яких встановив форму і термін повідомлення про мирні зібрання у Черкасах. Такі повідомлення треба подавати «в письмовій формі не пізніше як за п’ять днів до запланованої дати їх проведення». Також Черкаський міськвиконком обмежив право громадян, які не досягли 18-річного віку, бути організаторами мирних зібрань і визначив перелік місць у місті Черкаси «на яких можливе проведення масових заходів». Наслідком такого рішення Черкаського міськвиконкому можуть стати репресії проти організаторів та учасників зібрання, яке планується 25 лютого 2013 року у Черкасах. У зв’язку з цим Всеукраїнська Ініціатива «За мирний протест!» та ВГО «Інститут Республіка» заявляють: 1. Рішення Черкаського міськвиконкому, які стосуються реалізації свободи мирних зібрань у місті Черкаси, ухвалені з порушенням Конституції України, зокрема, ч. 1 ст. 92 Конституції, яка встановлює: «Виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина». Таким чином, орган місцевого самоврядування, яким є Черкаський міськвиконком, не має конституційних повноважень визначати термін повідомлення про мирне зібрання, права і обов'язки організаторів та учасників цих зібрань. Адже його «рішення» не є законами України. 2. Рішення Черкаського міськвиконкому, які стосуються реалізації свободи мирних зібрань у місті Черкаси, протирічать Рішенню Конституційного Суду України від 19.04.2001 № 4-рп/2001 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання). Це Рішення говорить: «Визначення конкретних строків завчасного сповіщення з урахуванням особливостей форм мирних зібрань, їх масовості, місця, часу проведення тощо є предметом законодавчого регулювання».
Черкаський міськвиконком не є законодавчим органом, а його рішення не є законодавчим актом, тому Черкаський міськвиконком не має жодних конституційних повноважень встановлювати конкретні терміни повідомлення про мирні зібрання.
Сьогодні конкретні терміни повідомлення про мирні зібрання в Україні законодавчо не врегульовано, отже, громадяни можуть повідомляти про свої зібрання у будь-який момент, який передує зібранню.
Всеукраїнська Ініціатива «За мирний протест!» та ВГО «Інститут Республіка» вимагають від Черкаського міського голови С. Одарича та Черкаського міськвиконкому негайно скасувати свої антиконституційні рішення, які обмежують свободу мирних зібрань у Черкасах.
Якщо цього не буде зроблено, ми звернемось до суду з позовом про скасування згаданих рішень. Подібні «рішення» міськвиконкомів вже були скасовані за рішеннями судів або за протестами прокурорів у Дніпропетровську, Сімферополі, Ужгороді, Чернівцях, Житомирі, Донецьку, низці інших обласних та районних центрів України.
Всеукраїнська ініціатива "За мирний протест!" та ВГО «Інститут Республіка» також нагадують, що на працівників МВС України покладено позитивний обов'язок захищати мирні зібрання згідно законодавства та міжнародних угод і зобов'язань України. Виконання явно злочинних наказів або розпоряджень, та незаконне перешкоджання організації або проведенню мирних зібрань є порушенням не тільки прав та свобод, а й є кримінальним злочином (ст.41 та 340 ККУ).
Ми також звертаємо увагу на необхідність ухвалення Верховною Радою України змін до закону «Про місцеве самоврядування», Кодексу адміністративного судочинства України, Кодексу України про адміністративні правопорушення та низки інших законодавчих актів, які б (зміни) унеможливили ухвалення неконституційних рішень місцевими владами та судами щодо свободи зібрань у майбутньому. Відповідний законопроект вже підготовлений представниками українських громадських організацій.
Ми також звертаємо увагу на небезпеку ухвалення спеціального закону про зібрання, у якому б було встановлено термін повідомлення про зібрання, який би перешкоджав громадянам реалізувати своє право, встановлював обмеження щодо місць проведення та віку організаторів та учасників мирних зібрань, погіршував би ситуацію із свободою зібрань і фактично надавав би законної сили місцевим рішенням, подібним до Рішення Черкаський міськвиконкому від 20.02.2013 та 21.02.2013. Українські громадські організації вже неодноразово зривали плани «різнокольорової» влади ухвалити подібний закон.
Українське громадянське суспільство є достатньо сильним для того, аби не допустити ухвалення такого закону і в майбутньому.
23.02.2013
Голова ВГО «Інститут Республіка» Володимир Чемерис
ДОВІДКОВО: Всеукраїнська ініціатива «За мирний протест!» – неурядовий позапартійний громадський рух, що утворився в 2011 році і вже об’єднав навколо себе суспільних активістів та коаліцію з 118 правозахисних та інших організацій, а також профспілок, котрі багато років поспіль займаються проблематикою мирних зібрань чи користуються правом на протест. Активісти ініціативи зібрали більше 18 тис. підписів на захист свободи мирних зібрань в Україні, та вже провели десятки круглих столів у обласних центрах країни, розпочавши діалог з владою щодо важливості фундаментального права людей на мирні зібрання.
25.02.2013 19:25
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter