У Шполі стела на честь Небесної Сотні та демонтований пам'ятник Леніну...стоять поруч

Після Революції Гідності на центральній площі міста Шпола в березні 2014 року було встановлено стелу на честь Героїв Небесної сотні. Коли з’явилась новорічна ялинка, стела разом з постаментом зникла з площі. Для шполян вона стала нетлінною памяткою про героїчні і трагічні події на Майдані. До неї потрібно було виявити, як до святині особливе ставлення. А вчинили, як вандали по-варварському. Керівництво Шполянської ОТГ пообіцяло передати її Народній раді. Остання домовилась з начальником відділу культури та туризму А.І. Лозовим про те, що її встановлять в музеї.
У Шполі стела на честь Небесної Сотні та демонтований пам'ятник Леніну...стоять поруч

Уявіть собі таку картину: на території комунального господарства «Благоустрій» височіє понівечена статуя вождя всіх народів Леніна, а поряд постамент зі стелою, на якій пекучі рядки поезії Оксани Максимилян-Корабель які неможливо читати без сліз:
У Шполі стела на честь Небесної Сотні та демонтований пам'ятник Леніну...стоять поруч

Мамо, не плач.
Я повернусь весною.
Прийду на світанні в садок із росою.
А, може, дощем на поріг упаду.
Голубко, не плач.
Так судилося, ненько.
Вже слово, матусю, не буде моїм.
Прийду і попрошуся в сон твій тихенько.
Розкажу, як мається в домі новім.
Мені колискову ангел співає.
І рана смертельна уже не болить.
Ти знаєш, матусю, й тут сумно буває.
Душа за тобою щемить.
Мамочко, вибач, за чорну хустину.
За те, що віднині будеш сама.
Тебе я любив. І любив Україну.
Вона, як і ти, була в мене одна.

Як неприродньо і боляче кожному, хто проходить мимо стели зараз читати ці рядки і дивитись на пам’ятник Леніна, деспотизм котрого повторив себе в розстрілах Небесної сотні.

Для шполян встановлення Стели Небесній Сотні майже чотири роки тому відзначалося урочисто з особливими трагічними нотами жалю та гордістю. Впродовж останніх років тут відбувалися найбільш важливі громадсько-політичні культурні освітні заходи. Проголошувались патріотичні промови, покладалися вінки.

Невже все це забуто? Невже серця збайдужіли? Не можна глумитися над таким пам’ятним знаком залишаючи як непотріб який заважає, якому не знайшли належного місця.

Громадські активісти домовилися з владою ОТГ, що стела Небесної сотні, яка була виготовлена за кошти Народної ради буде передана у музей як впливовий експонат, як історична пам’ятка. Пройдуть роки і вона нагадуватиме наступним поколінням про героїзм Небесної сотні.

На превеликий жаль, пам’ятник Леніну, пам’ятник Небесної сотні донині знаходяться разом, і невідомо коли їх роз’єднають...

Шпола Ігор Зачепа
14.02.2018 12:00
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter