2023 року громади Черкаської області отримали понад 9 млрд. грн. надходжень у місцеві бюджети

2023 року громади Черкаської області отримали понад 9 млрд. грн. надходжень у місцеві бюджети Понад 9 млрд гривень отримали громади Черкащини у 2023 році.

Зазначені дані можна знайти аналізуючи інформацію щодо виконання бюджетів територіальних громад Черкаської області за 2023 рік. Мова йде про показники надходжень за 9 місяців 2023 року до 66 місцевих бюджетів територіальних громад Черкащини. Про це зазначив Микола Гулько, радник із питань місцевих фінансів та управління Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Черкаській області.

Радник повідомив, що у порівнянні із відповідним періодом 2022 року - доходи громад збільшилися на 34,1 %. В середньому по Україні у порівнянні з минулим періодом доходи загального фонду місцевих бюджетів за 9 місяців 2023 року виросли на 23,6%.

«Навіть в умовах воєнного стану виконання місцевих бюджетів має позитивну динаміку, порівняно з показниками минулого року. Спостерігається поступове повернення до попередніх темпів зростання дохідної частини місцевих бюджетів», - зазначає Гулько.

За його словами при аналізі фінансових показників, необхідно враховувати, що з метою забезпечення підтримки обороноздатності держави, створення умов для розвитку оборонно-промислового комплексу України був прийнятий Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України» №3428 (набрав чинності 19 листопада 2023 року). Зазначений Закон спрямував ПДФО з військовослужбовців (яке згідно з бюджетним кодексом України зараховується до місцевих бюджетів) до спеціального фонду Державного бюджету, яка застосовується з 1 жовтня 2023.

«Враховуючи цей фактор до кінця поточного року темп збільшення надходжень до загального фонду територіальних громад буде менший ніж за підсумками 9 місяців. Також, це впливає на планові надходження у 2024 році», - уточнює радник.

Ще з фінансових показників цікавою є інформація про доходи загального фонду на 1-го мешканця, який розраховано як співвідношення обсягу надходжень доходів загального фонду без урахування трансфертів до кількості мешканців відповідної ТГ. Тобто, у розрахунок включено лише доходи загального фонду, які мобілізуються до бюджету на відповідній території. Із розрахунку на одного мешканця по ТГ Черкаської області дохід в середньому становить 7,83 тис. грн. (в середньому по Україні – 7,0 тис. грн.).

Цей показник, зазначає Микола Гулько, характеризує фінансовий потенціал ТГ, спроможність забезпечувати громаду за рахунок ресурсів, які генеруються на її території. Найбільша ж різниця між екстремальними показниками доходів (тобто найбільшим і найменшим значеннями) в ТГ Черкащини становить 24 388 грн. (різниця між Корсунь-Шевченківською ТГ та Березняківською ТГ).

Питання витрат за 9 місяців 2023 рік по 66 громадах Черкаської області склали 8,95 млрд. грн., зокрема видатки на освіту – 4,5 млрд. грн, а на утримання апарату управління - 1,2 млрд. грн. У порівнянні з минулим роком видатки загального фонду виросли на 26,2 %, зокрема видатки на освіту збільшилися на 1,2 % та видатки на утримання апарату управління збільшилися на 16,3 %.

«Цікавою є й інформацію щодо видатків на утримання апарату управління у розрахунку на 1 мешканця громади. Цей показник показує скільки витрачають коштів на фінансування видатків з утримання апарату управління (заробітна плата службовців, утримання будівель, оплата комунальних послуг та енергоносіїв, інші поточні видатки) в розрахунку на 1 жителя», - зазначає Микола Гулько.

Так, за його інформацією, середній рівень видатків на утримання апарату управління по всіх 66 ТГ Черкаської області - становить 1 263 грн на 1 мешканця. По 42 громадах цей показник нижче середнього. Найбільші управлінських видатків на 1 мешканця становить 2 652 грн - Лип’янська ТГ, а найменша – 620 грн у Христинівській ТГ.

Не оминула увага й показники щодо видатків на загальну середню освіту в розрахунку на 1 учня. Ці показники демонструють скільки коштує вартість навчання 1 учня в рік, з урахуванням освітньої субвенції та власних коштів громад.

За 9 місяців 2023 рік середні видатки на загальну середню освіту в розрахунку на 1 учня по громадах Черкаської області складає 36 581 грн. По 34 громадах цей показник нижче середнього. Найбільша видатки на загальну середню освіту на 1 учня 69 679 грн - Селищенська ТГ, а найменші видатки – 19 924 грн в Уманської ТГ, - повідомляє радник.
09.01.2024 09:50
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter