Канівська міськрада звернулася до Президента, КМУ та ВРУ з приводу побоювань про зрив опалювального сезону в місті

Як інформують у міськраді Канева, депутати Канівської міської ради підтримали звернення щодо ситуації, що складається на ринку газу.

Відповідне звернення було ініційоване директором Канівського комунального підприємства теплових мереж Василем Коломійцем та внесено до порядку денного сесії міськради.

Відтак, на сесійному засіданні Василь Коломієць виступив із проектом рішення щодо ситуації, що складається на ринку газу для забезпечення теплопостачання міста Канів. Присутні у залі депутати після обговорення рішення ухвалили дане звернення до Президента України, Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України та президента Асоціації міст України.

«Канівська міська рада звертається до Вас в зв’язку з ситуацією, що складається на ринку газу для забезпечення теплопостачання міста. Ті умови, які у договорах на постачання газу запропонувала газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» виробникам тепла, поглиблюють кризу в теплокомуненерго та ставлять під загрозу стале проходження опалювального сезону 2021-2022 років. Так склалося в Україні, що понад 90 відсотків підприємств теплокомуненерго не постачають населенню гарячу воду і отримують доходи тільки в опалювальний сезон. В міжопалювальний сезон ремонтується обладнання, теплові мережі до сезону.

Канівська громада схвально сприйняла ініціативу Президента України щодо встановлення річного тарифу на газ для населення і вважає це позитивним і необхідним кроком для сталого проходження опалювального сезону.

Однак, «Нафтогаз Трейдинг» в нових договорах на закупівлю газу застосовує щодо підприємств ТКЕ неринкові вимоги, зокрема — вимагає авансові платежі за газ, квотування обсягів споживання, безакцептне списання коштів з рахунків підприємств у разі виникнення заборгованості за спожитий газ, непомірно високі штрафні санкції та розірвання власного газового контракту за умови укладання договору постачання з іншою газопостачальною компанією.

Найбільша дискримінаційна вимога та прояв свідомого тиску на ТКЕ – щомісячні авансові платежі за газ. Згідно з чинним законодавством, населення, як основний споживач послуг централізованого теплопостачання, розраховується за спожиті послуги на умовах післяплати. Наразі борг населення за тепло в місті перевищує 11 млн. грн. Низька платіжна дисципліна клієнтів та відсутність в правовому полі дієвих механізмів боротьби з боржниками унеможливлюють авансування закупівель газу у НАК «Нафтогаз Трейдинг». За порушення термінів оплати, передбачених договором, до підприємств ТКЕ застосовуватимуться суворі штрафні санкції – 10% від загального місячного обсягу постачання.

Також «Нафтогаз Трейдинг» укладає договори лише на своїх власних умовах квотування обсягів газу, які є нижчими від необхідних на 10-15%. Квотування в угодах, запропонованих газопостачальником, використовується як інструмент примусу до закупівлі недостатніх обсягів газу за завищеною майже на 50% ціною, що є ознакою порушення антимонопольного законодавства. Коригування квот в бік збільшення договором не передбачено взагалі, і у випадку недобору газу підприємства ТКЕ не зможуть переносити ці обсяги на наступні періоди.

Економічні маніпуляції у договорах газопостачальника нівелюють ринкові засади роботи сектору газопостачання. Запропоновані умови фактично означають повернення механізму спецрахунків, за якими 100% коштів, отриманих ТКЕ від споживачів тепла, автоматично надходитимуть на рахунки газопостачальника. Прогнозуючи зростання боргів теплокомуненерго, «Нафтогаз Трейдинг» вимагає від теплогенеруючих підприємств укладання з банківськими установами договору на добровільне безакцептне списання коштів зі своїх рахунків та безумовне надання банківської гарантії на увесь обсяг грошових зобов’язань. На сьогоднішній день громада не має ліквідного майна такої вартості, яка б дала змогу отримати банківську гарантію.

Таким чином, ринок природного газу в Україні функціонує в абсолютно неринкових умовах, головним гравцем в яких є НАК «Нафтогаз України» та її дочірні компанії. За попередніми прогнозами, за таких умов постачання газу кінцевий тариф на опалення в Україні в опалювальному сезоні може зрости на 15-40% залежно від міста.

Враховуючи викладене просимо Вашого особистого втручання в ситуацію що складається. Вважаємо за необхідне створення робочої групи за участю представників Асоціації міст України, Асоціації Укртеплокомуненерго, представників профільного міністерства та НАК «Нафтогаз України». Хотілось би щоб проблеми малих міст та селищ були почуті, адже там проживає більшість населення України», – йдеться в тексті звернення.
13.07.2021 16:40
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter