Із 1 січня по 1 травня 2020 року в Україні діятиме фіксована ціна на газ - 6 600 грн. за тисячу кубометрів

Із 1 січня по 1 травня 2020 року в Україні діятиме фіксована ціна на газ - 6 600 грн. за тисячу кубометрів Як інформують у КМУ, щоб уникнути можливого різкого зростання ціни на газ зимою, українцям встановлять фіксований тариф на газ з 1 січня до 1 травня 2020 року. Йдеться про гарантовану ціну від НАК «Нафтогаз Україна» у розмірі 6600 грн за тисячу кубометрів з ПДВ без транспортування. Це на 12% нижче, ніж було у першому кварталі 2019 року (8 550 гривень).

Для чого взагалі гарантована ціна і чи вигідна вона для споживачів?

З 1 січня 2020 року ціни для населення та промисловості на газ повинні бути ринковими. Зараз механізм оплати відрізняється, адже в Україні сьогодні є дві різні ціни на газ: для населення - 5878 грн за тис. кубометрів і ринкова для промисловості - 7755 грн за тис. кубометрів. Остання змінюється залежно від цін на газ у світі. Для населення ціну на газ контролювала держава, завдяки так званому механізму PSO (спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів). Інакше кажучи, ціна на газ фіксувалася і була здебільшого нижчою за ринкові показники. Але механізм PSO з 1 січня перестане діяти, ціна на газ для населення більше не регулюватиметься державою, а буде формуватися за ринковими умовами.

«Якщо ми не отримаємо договір на транспортування газу, можуть бути значні коливання ціни на ринку, - зазначив Міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель. - Щоб захистити людей від можливого зростання цін, Уряд разом з Нафтогазом напрацювали ринковий механізм для того, щоб гарантувати ціну від Нафтогазу, яка не буде коливатися і на яку не впливатимуть ні економічні, ні політичні чинники».

Гарантована ціна автоматично діятиме для всіх українців з 1 січня 2020 року та становитиме 6 600 гривень за тисячу кубометрів з ПДВ. Вона була визначена на підставі котирувань на найбільшій європейській газовій біржі і є на 12% меншою, ніж в 1 кварталі 2019 року.

«Попередньо ми казали, що ціна буде менша на 7%, ніж у першому кварталі 2019 року. Зважаючи на те, що це ринковий механізм, у нас вийшло зафіксувати навіть нижчу ціну. Станом на 6 грудня ця ціна дорівнює 6600 грн з ПДВ, що на 12% менше, ніж на початку цього року», - додав Олексій Оржель.

Нагадаємо, тариф на газ формується з оптової ціни (Нафтогаз України), націнки постачальника, тарифу на розподіл та тарифу на транспортування. На все це нараховується ПДВ. Інакше кажучи, при виборі гарантованої ціни, вартість газу у вашій платіжці дорівнюватиме гарантованій оптовій ціні від Нафтогазу 6600 з ПДВ + тариф на транспортування з ПДВ (у кожному регіоні свій) + тариф на розподіл з ПДВ (у кожній області свій) + націнка постачальника з ПДВ (теж різна).

Щодо кінцевої вартості газу для домогосподарства, то вона залежатиме від тарифів на транспортування, які встановлює НКРЕКП і щодо яких планує переглянути принцип розрахунку з 1 січня 2020 року. Відповідно до чинних станом на листопад тарифів вартість газу на квартал для кінцевого споживача в середньому може становити близько 8 тис. грн за тисячу кубометрів. Остаточна вартість на газ коригуватиметься в залежності від ціни на розподіл і транспортування газу, яка є різною у кожному регіоні. Звертаємо ще раз увагу. Уряд гарантує лише фіксовану оптову ціну від Нафтогазу – 6600 з ПДВ.

Чи можуть українці обрати між гарантованою і ринковою ціною?

«Ми даємо споживачу свободу вибору між гарантованою і ринковою ціною», - наголосив Міністр. В усіх, без винятку, споживачів є вибір: залишитися в програмі чи вийти з неї і відмовитися від гарантованої квартальної ціни. Ті, хто готовий ризикувати і купувати газ за щомісячною ціною, можуть відмовитися від гарантованої ціни з 1 до 24 грудня. Для цього слід звернутися до газопостачальної компанії свого регіону, яка запропонує зручний алгоритм виходу з програми для своїх клієнтів. Звертаємо увагу, що у разі зростання ринкових цін не буде можливості повернутися до квартальної ціни, якщо ви від неї відмовилися. Водночас, якщо ринкова ціна у січні буде нижчою, ніж гарантована, споживач не зможе відмовитись від квартальної, адже рішення щодо відмови необхідно прийняти до 24 грудня. Це принцип форвардних контрактів, так працюють на вільних ринках в усьому світі.
18.12.2019 08:45
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter