При закупівлі електроенергії "Черкасиобленерго" відхиляє найдешевшу пропозицію ним же заснованого "Черкасиенергозбуту"

Північний апеляційний господарський суд відмовив ТОВ «Черкасиенергозбут» у задоволенні позову про визнання недійсними двох рішень ПАТ «Черкасиобленерго», прийняті у межах закупівлі електроенергії на 4 млн грн. Як інформують Наші Гроші, про це свідчить постанова суду від 21 листопада.

Підставою для складення позову з боку «Черкасиенергозбут» проти «Черкасиобленерго» стало рішення останнього у межах закупівлі електроенергії про відхилення пропозиції енергозбуту з посиланням на «пов’язаність учасника процедури закупівлі з членами тендерного комітету замовника – ПАТ «Черкасиобленерго»».

Йдеться про тендер, оголошений у лютому 2019 року. Участь у тодішньому аукціоні взяли ТОВ «ДДЗ-Сервіс», ТОВ «ЕРУ Трейдінг» та «Черкасиенергозбут», єдиним засновником якого виступає сам замовник – «Черкасиобленерго». Цінова пропозиція «Черкасиенергозбут» виявилась найнижчою, проте замовник відхилив її, посилаючись на пов’язаність з самим собою, а договір підписав із наступною у ціновому рейтингу компанією – ТОВ «ЕРУ Трейдінг» партнерів Андрія Фаворова, голови газового бізнесу «Нафтогазу України».

У «Черкасиенергозбуті» намагались оскаржити рішення замовника в АМКУ, проте допустились помилок при складенні скарги і державні уповноважені не прийняли її до розгляду.

У судовому порядку «Черкасиенергозбут» пояснював, що його відхилення на спірному тендері було неправомірним, а укладений у подальшому договір між «Черкасиобленерго» та «ЕРУ Трейдінг» має бути визнаний недійсним.

У серпні цього року справу розглянув суд першої інстанції, задовольнивши позов частково. Так, суд визнав недійсним рішення тендерного комітету замовника про відхилення пропозиції «Черкасиенергозбут», проте оскаржуваний договір залишив дійсним.

Суд пояснив, що фізичні особи-члени тендерного комітету «Черкасиобленерго» не здійснюють контролю над «Черкасиенергозбутом», тож, незважаючи на пов’язаність компаній, позивач-учасник спірного тендеру не є пов’язаною особою з членами тендерного комітету замовника.

Апеляційний суд в частині правомірності рішення замовника про відхилення позивача дійшов до інших висновків.

Так, суд наполіг, що двоє членів тендерного комітету замовника одночасно є членами правління замовника, що вказує на пов’язаність «Черкасиобленерго» та «Черкасиенергозбут».

«Позивач як учасник процедури закупівлі та відповідач як замовник цих торгів є пов`язаними особами в розумінні п. 19 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про публічні закупівлі”, оскільки члени тендерного комітету замовника одночасно є членами колегіального виконавчого органу учасника торгів, тож замовник здійснює вирішальний вплив на господарську діяльність учасника процедури закупівлі, що значним чином впливає на об`єктивність і неупередженість оцінки тендерної пропозиції», – розтлумачив суд.

Нагадаємо, раніше «Черкасиенергозбут» просив Тендерну колегію АМКУ зобов’язати «Черкасиобленерго» відмовитись від закупівель електроенергії через відкриті торги, мовляв, для цього є «Черкасиенергозбут» – афілійоване підприємство «Черкасиобленерго».

«Таким чином, якщо замовник здійснює закупівлі товарів, що безпосередньо виробляються чи надаються виключно для забезпечення діяльності в окремих сферах господарювання їх афілійованими підприємствами, то такі закупівлі замовник здійснює без застосування процедур закупівель», – йшлося у скарзі.

Розглядаючи зазначене питання, Тендерна колегія АМКУ дійшла до висновку, що скаржник не довів, що замовник проводить закупівлю електроенергії з порушенням вимог Закону «Про публічні закупівлі».
05.12.2019 13:25
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter