У Смілі пройшов круглий стіл, присвячений проблемі видобутку в Україні сланцевого газу

У Смілі пройшов круглий стіл, присвячений проблемі видобутку в Україні сланцевого газу21 лютого в Смілі відбулося засідання круглого столу, присвяченого проблемі шкідливих наслідків розвідки та видобутку сланцевого газу на території України, повідомляє Сміляночка.

Із небезпекою видобутку сланцевого газу учасників круглого столу ознайомив Голова обласного осередку Прогресивної Соціалістичної партії Віктор Бобошко:

– Тема нашого круглого столу пов’язана з тим, що влада порушивши Конституцію та закони, дала дозвіл на розвідку та видобуток сланцевого газу на території України. Небезпечним є те, що газ видобувається методом Фрекінга: гідроударом розриваються ті пласти, де накопичується газ. У зв’язку з цим можуть відбуватися землетруси, тріщини в будівлях,пожежі. До складу «коктейлів», за допомогою яких здійснюється видобуток газів, входить близько 500 хімічних сполук, серед яких миш’як, сульфат амонія, глюколь та багато інших. Після гідроудару ці хімікати потраплятимуть до ґрунтових вод, – окреслив суть проблеми пан Віктор.

Голова Черкаської обласної організації Партії Зелених України Ніна Хорошко у своєму виступі говорила про недопустимість видобутку сланцевого газу на території України:

– Ми всі розуміємо, що економічно вигідно те, що екологічно безпечно. У Німеччині свого часу були підписані домовленості про гідравлічний удар, але буквально на тому тижні німецькі депутати вже зареєстрували законопроект, щоб скасувати ці домовленості. Добувати сланцевий газ першими почали США, але на сьогодні три штати від цього відмовилися. Це міна вповільненої дії, яка може бути значно страшнішою за Чорнобиль. Я вважаю, що кожен повинен сказати «ні» цьому страшенному монстру, який нам хочуть нав’язати, при чому – не запитавши думку українського народу. Поскільки на сьогоднішній день в Міністерстві екології та природних ресурсів немає жодної екологічної документації по проекту, а саме ми знаємо, що рідина після розриву є радіоактивно- забрудненою, а схеми утилізації зовсім не передбаче. Саме тому, ця технологія викликала рішучу протидію екологів та жителів густо-населеної Європи: Англії, Германії, Франції, Болгарії, Румунії. Отже, Партія Зелених України говорить категоричне «НІ» видобутку сланцевого газу в Україні, - підвела підсумок Н.Хорошко.

З науковою точкою зору на проблему, підняту в ході засідання круглого столу, присутніх ознайомив аспірант кафедри прикладної екології Одеського державного екологічного університету Сергій Конякін:

– Як впливає видобуток сланцевого газу на довкілля та на здоров’я людей? По-перше, порушується літооснова, тобто ландшафт. По-друге, порода знаходиться на різній глибині, і якщо її брати, то забруднюватиметься артезіанська вода. Ми вважаємо, що артезіанська вода завжди чиста, а якщо туди будуть потрапляти різні хімічні сполуки, то вони будуть потрапляти і в різні колодязі. Постає питання: що ми будемо робити з цією водою, якщо вона й так у нас скрізь забруднена? – порушив питання науковець. Мені дуже хотілося б, щоб не відбувався видобуток сланцевого газу на Черкащині у зв’язку зі збереженням історико-культурної спадщини Холодного Яру. Так як, потенційними територіями для видобутку нетрадиційного газу розглядаються південь Черкаської та північ Кіровоградської областей.

Хроменко З.В., географ, виступаючи підкреслила, що усі компоненти пов’язані між собою і ми повинні ретельно слідкувати за будь-якими розробками корисних копалин, особливо, якщо мова іде про небезпечні для довкілля технології. Чому б замість сланцевого газу не використовувати альтернативні види енергії, зауважила вона.

Крім безпосередньої дискусії, присутні переглянули витяги з документального фільму про шкідливість видобутку сланцевих газів. Також учасники круглого столу наголосили на необхідності проведення акції-протесту у березні 2013 року.

Наприкінці засідання круглого столу була затверджена резолюція зі зверненням до Президента України, Уряду України, Генпрокуратури України, міністра екології та природних ресурсів, міністра енергетики та вугільної промисловості, Черкаської облдержадміністрації, Черкаської обласної екологічної інспекції, народного депутата України Віктора Тимошенка з наступними вимогами:

- заборонити розвідку та видобуток сланцевого газу на території України;

- вивчити можливості його екологічних наслідків;

- провести по всій Україні, в один і той же день, акції протесту проти видобутку сланцевого газу на території України;

- мінімізувати використання не відновлюваних сировинних запасів;
За дорученням учасників круглого столу:Н Хорошко
- уряду України в цілому, і міністерству екології та енергетики зокрема, спрямувати зусилля на заощадження енергоресурсів задля підвищення ефективності економіки;

- припинити беззаконня та враховувати думку громадськості, в питаннях, що мають відношення до стану довкілля.
25.02.2013 09:40
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter