Стан озимини на полях Черкаської області в доброму та задовільному стані

За оперативною інформацією Департаменту агропромислового розвитку в області посіяно озимих зернових культур більше 212 тис. га, крім того озимого ріпаку 16,3 тис. га.

За даними наукових співробітників Черкаської ДСГДС ІЗ НААН стан посівів озимих зернових добрий та задовільний. Озимий ріпак знаходиться в доброму стані.

Метеорологічні умови на час сівби озимих та догляд за ними в осінній період від посіву до припинення вегетації були особливі. Так, на час сівби озимих (перша та половина другої декади вересня) було сухо без опадів. Деякі господарства розпочали сівбу 15-16 вересня, а опади розпочали випадати 17-25 вересня на протязі 7 днів в кількості 63 мм, ось чому основний посів прийшовся після дощів, а це кінець вересня з 28 числа та перша декада жовтня. В цей період середньодобова температура становила 16,4°C з коливанням 14,2-19,9°C.

На сходи озимих культур в осінній період впливали температурні умови, а особливо сума ефективних температур більше 5°C. Фактично за вересень і жовтень вона становила – 163-170°C, що складає 65-70% до норми. Недобір суми ефективних температур в осінній період і зіграло вирішальну роль у розвитку рослин після сходів.

Дуже велику роль для одержання дружніх сходів і кущення має глибина сівби. Там, де сіяли на глибину 2-3 см, пшениця почала кущення і має кущистість 2,6-3,0, де посіяно на 4-5см - тільки 2 листочки.

Не відмічено переваги від сорту, а вирішальну роль у високому врожаї відіграє густота посіву та кількість стебел в осінній період. Густота нерозкущених рослин 450-573 шт./м2 за оптимальної густоти 450-500 шт./м2.

Слід сказати, що листопад місяць характеризувався прохолодними умовами та частими приморозками, що уповільнило ріст та розвиток рослин. Середньодобова температура листопада становила 4,2°C за норми 2,2°C.

Коливання температури було в межах 0,7-10,6 та (-2,3-3,7°C). А таких днів було майже половина місяця. Але такі погодні умови сприяли накопичення цукрів у вузлах кущення пшениці. Низькі температури та їх коливання дали змогу загартування рослин до умов перезимівлі. Ухід в зиму відмічено 13 листопада.

Таким чином, стан посівів добрий та задовільний. Це за хорошої зимівлі та весняному догляді дасть змогу забезпечити високі урожаї озимої пшениці в наступному році.

Денис Сирцов

Провінція
08.12.2021 16:30
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter