Епоха розривів

Епоха розривівУ Москві помер 82-річний Олександр Масляков – одне з головних обличь радянського ТБ. Найпопулярніший ведучий суперпопулярного КВК – клубу веселих та кмітливих. Згодом Масляков зуміє зробити КВУ родинним бізнесом, створивши творче об’єднання АМіК (Олександр Масляков та компанія). Щороку офіційні прибутки під продажу КВУ Першому росканалу оцінювалися в 3,5 млн. доларів США.

Ми продовжуємо жити в епоху розривів.

У російській столиці – траур. Десятки відомих людей зізнаються в любові померлому, відзначають його виняткову роль у розвитку ТБ та шоу-бізнесу.

В Україні, де КВК був фантастично популярним, де з 1999 року була власна Вища українська ліга КВК, де починав карколомну телевізійну кар’єру чинний Президент Зеленський («Вован» у складі команди «Запоріжжя-Кривий Ріг – Транзит»), та й понад половина найяскравіших команд були з України– або мовчання, або прокльони.

З 2017 року Масляков входить до бази «Миротворцю», як людина, що підтримала анексію Криму, відвідувала окуповані українські території та підтримувала напад Росії на Україну в 2022 році.

Смерть Маслякова та ігнор цієї події в Україні – це важливий урок, який дав покійний всім живим пострадянським людям.

А полягає він ось у чому: можна будувати успішну кар’єру, бути популярним, вважатись обличчям епохи, свіжим вітерцем у сірій мряці телебачення на одній шостій земної кулі. І перекреслити все нанівець тоді, коли природа вже не дає шанс на спокуту гріхів – на старості.

Сьогодні стали не актуальні оцінки, які колись вважалися б неупередженими. Наприклад, таке: Масляков був складною та неоднозначною фігурою, видатний внесок якою у радянську (російську, українську, білоруську) культури неможливо недооцінити, але – проявив політичну короткозорість після 2014 року…
Ні, приклад Маслякова доводить: поки живий, не розслабляйся. Заслуги молодості не стануть спокутує старечій не гідності.

Що з того, що в 60-ті-70-ті роки ти був символом телебачення з симпатичним людським обличчям? Що з того, що виховав і дав путівки в життя сотням талановитих і популярних?

Історія - дама жорстока. «Телеплюсики» Маслякова в історії залишаться. Але десь за порєбріком. Бо все довге життя Масляков, виявляється, йшов до простого й прямолінійного вибору: або відмовитися від мільйонів доларів, піти, грюкнувши дверима, з переліку довірених осіб Путіна, бо неможливо виправдовувати завоювання країни, де тебе завжди приймали, як свого. Де ти був популярним, як Гагарін. Або - зайняти почесне місце у строю холуїв, які заради бабла та комфорту готові бути акторами лялькового театру під проводом ФСБ.

Так, пишучи ці рядки, нелегко, бо Масляков і його КВК – це об’єктивно частина тебе. Це “Одеські джентльмени” та «95 квартал», ХАІ та Збірна блондинок України. Талановита гра, яскравий гумор та нерідко – в’їдлива політична сатира. КВК – цілий світ.

Однак після зради Маслякова світ КВК більше не об’єднує. Зрада Маслякова – один з головних елементів розпаду спільного колись культурного простору пострадянських країн.

КВК випав з життя, бо або ти даєш обігрувати на сцені «Путін -…ло», або - цілуй дупу негідникам за мільйони баксів.

Покійний свій вибір зробив.

Олександр Арабач
10.09.2024 12:47
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter