Не та Катерина

Не та КатеринаЯкщо в Україні й є громади, які творчо підходять до хвилі перейменувань топонімів , яка вже понад 30 років, то здіймаючись, то спадаючи вниз, прокочується Україною, то це Катеринопіль…

Катеринопіль – донедавна районний центр Черкаської області, а тепер просто селище міського типу – несподівано відмовився від перейменування. Аргументи при цьому використовуються не зовсім переконливі, але при цьому – бездоганні в своїй простодушній наївності.

Отже, з 12 грудня 2023 року по 8 січня 2024-го в Катеринополі тривали консультації з громадськістю відносно ймовірного перейменування смт. Усезнаюча, але не бездоганна Вікіпедія, інформує, що офіційна дата заснування колишнього райцентру – 1545 рік. Перша назва - Калниболото.

У 1795 році було перейменовано на Єкатеринопіль. 1917 року з появою УНП назву українізували на Катеринопіль. Радянська влада чіпати назву не стала. Так селище й прожило в 20-му сторіччі і 23 роки – в 21-му.

Тепер у відповідності до ЗУ "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" катеринопольчани міркують, під якою назвою їм жити далі.

Під час громадських обговорень (вони проходили в два етапи) було проведене електронне опитування усіх охочих. Участь у ньому взяло 1620 осіб ( 35 відсотків населення селища). Результати такі:

- пропозицію «збереження існуючої назви смт Катеринопіль, не пов’язуючи її з ім’ям російської імператриці Катерини ІІ» - 85,6 %;

- пропозицію нової назви “Калинопільˮ –7,2 %;

Повернення історичної назви "Калниболота" підтримало лише - 14 опитаних.

В офіційному зверненні до Верховної Ради катеринопільські депутати пишуть: «…заявляємо, що повністю підтримуємо позбавлення нашої держави від символіки російської імперської політики, топонімів країни-агресора. … Разом з тим, ознайомившись із вказаним фаховим висновком УІНП зазначаємо, що окремий нормативно-правовий акт, у якому було б зазначене походження назви смт Катеринопіль (а не Єкатеринополь), у фаховому висновку УІНП відсутній. Інших доказів причетності Катерини ІІ до населеного пункту Катеринопіль не наведено. Сам факт видання такого указу не може бути належним доказом перейменування містечка Кальниболото на честь російської імператриці…».

Ну, важко повірити, що в 1795 році, після третього і остаточного розподілу Річі Посполитої, на території Російської імперії можна було б назвати населений пункт Єкатеринополем, але маючи при цьому на увазі не імператрицю Катерину II (померла в листопаді 1796 року), а когось іншого.

Але в Катеринополі, при всій повазі до історичної минувщини, повертатися в Калниболота не бажають. Тому й зачепилися за формальність: оскільки однозначних документів про те, що селище в 1795-му отримало нову назву на честь російської імператриці, то…

То вважати назву такою, що не має ніякого відношення до російського царату, а уособлює…Матір Тараса Шевченка – Катерину Якімівну. Катеринопіль за останнім адміністративним розподілом увійшов до складу Звенигородського району, де в 1814 році в Моринцях народився поет.

Враховуючи те, що Тарас Шевченко ставився до Катерини Другої вкрай нешанобливо, то хід жителів Катеринополя слід вважати оригінальним та історично уїдливим.

Замість історичних асоціацій з тією, що після Петра I «…нашу Україну Вторая доконала Вдову сиротину», вважати, що Катеринопіль Черкаської області пов’язаний з Катериною Шевченко. Матір’ю поета, який щиро ненавидив як Петра Першого, так і Катерину Другу.

Дотепний топонімічний поворот та класний аргумент: «збереження існуючої назви смт Катеринопіль, не пов’язуючи її з ім’ям російської імператриці Катерини ІІ».

Кіндрат Булавін
15.01.2024 17:25
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter