Земельне шахрайство: як це працює на Черкащині

Земельне шахрайство: як це працює на ЧеркащиніЗа останні 10 років «Провінція» не один раз і не два писала про махінації із виділенням земельних ділянок на території Черкаської області. Незаконна торгівля землею, яку за сфальсифікованими документами виводять з державної або комунальної власності, приносить шахраям десятки, сотні й мільйони доларів прибутку. Живою й неоподаткованою готівкою. З подібними схемами можна зіштовхнутися практично в кожному районі області.

При цьому в усіх комбінаціях задіяні багато людей з офіційних та неофіційних відомств.

Якщо спробувати узагальнити досвід роботи земельних шахраїв на Черкащині, то чи не найпоширеніша схема має такий вигляд.

Етап №1

Найбільший ласий шмат – це землі рекреаційного призначення. Переважно це ділянки, розташовані в лісовій зоні поблизу водойм. Група осіб з Держгеокадастру та райради готує документи на таку землю або на: а) підставних осіб; б) на неіснуючих осіб («мертві душі»); в) на родичів тих людей, які є розробниками схеми.
На цьому етапі порушується взагалі все, що тільки можна. Наприклад, дуже часто використовуються дані людей, які про це навіть гадки не мають. Документи на даному етапі часто підробляються або фальшуються.

Етап №2

Коли пакет фіктивних документів на земельну ділянку оформлюється, то земля виділяється такому «власнику» в натурі.

Етап №3

На завершальному етапі земельні ділянки дуже швидко продаються приватним особам. Переважно для приватної забудови. «Кеш» розділяється між шахраями та кладеться в кишеню.

Крім працівників Держгеокадастру та райрад, на даному етапі надзвичайно важливу роль відіграють посадові особи УМВС України у Черкаській області (зараз - ГУНП у Черкаській області). Без них ця схема не запрацювала б узагалі. Бо, крім виготовлення і видачі фіктивних документів, представники правоохоронних органів беруть на себе надзвичайно делікатну місію – залагодження виникаючих конфліктних ситуацій. При цьому використовується повний джентльменський набір: фізичний або психологічний тиск на фігурантів, залякування. Правоохоронці повністю приймають на себе увесь клопіт по узгодженню делікатних питань з контролюючими структурами.

Оскільки всі силові структури втягнути в «кришування» подібних схем не реально, то нерідко виникають конфліктні ситуації вже безпосередньо з покупцями земельних ділянок.

Наприклад, голова райради знаходить покупця на землю, яка вже оформлена на підставних осіб або на родичів. Покупець (або кілька покупців) пересвідчуються в тому, що з документами все добре, і купують землю цю у підставних. Але на цьому афера може не закінчитися, а мати тривале продовження…

Бо контролюючі органи(зокрема, прокуратура) постійно моніторять ситуацію з виділенням землі, і при найменшій підозрі – звертаються до суду з вимогою повернути землі у державну або комунальну власність. Суди в абсолютній більшості випадків задовольняють позови прокуратури, бо «мертві душі» або родичі тих, хто придумав схеми, не будуть ходити в суд відстоювати «свою» землю. Тим більше, коли її вже продано іншим.
Земельне шахрайство: як це працює на Черкащині

У таких випадках «земельні схемщики» можуть надурити людей на десятки, а то й сотні тисяч доларів.

Провінції відомо, що на даний час Генпрокуратура та НАБУ вивчають кілька земельних афер на території Черкаської області.

Про результати розслідувань – згодом…

Сергій Цюрюпа
09.07.2019 14:40
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter