Хто зруйнував дорогу біля сонячної електростанції у Вітове?

В останні два роки в Україні жодного дня не минає без згадки про програму Президента Зеленського «Велике будівництво». Наразі в країні капітально, середньо й поточно ремонтуються траси в усіх областях. Одночасно з цим на Черкащині зафіксовано протилежний випадок, коли дороги вщент руйнуються. Як це стало можливим?

6 липня 2021 року в селі Вітове на Чигиринщині (тепер – Черкаський район) урочисто відкрили сонячну електростанцію. Її потужність - 55МВт. Проект став можливим завдяки інвестиційним грошам. Норвезька кампанія Scatec Ukraine вклала в реалізацію проекту 2 млрд. грн.
Хто зруйнував дорогу біля сонячної електростанції у Вітове?
фото Черкаської ОДА

Крім спорудження сонячної електростанції, інвестори реконструювали підстанцію Орбіта, побудовали нову підстанцію Грінтеко СЕС, а також дві повітряні лінії між підстанціями. Довжина кожної повітряної лінії становить близько 3-х кілометрів.

Серед багатьох офіційних осіб, що брали участь у відкритті сонячної електростанції біля села Вітове, привертала до себе увагу фігура посла Норвегії в Україні Еріка Сведала.
Хто зруйнував дорогу біля сонячної електростанції у Вітове?

Але вже навесні 2021 року, ще до запуску сонячної електростанції біля Вітове, став набирати оберти скандал, пов’язаний з руйнуванням близько 3 кілометрів монолітних бетонних доріг, які використовувалися як під’їздні шляхи до «Орбіти».

Каталізатором невдоволення виступили представники місцевої громадської організації «Сталий розвиток суспільства». Вони направили офіційні звернення до Черкаської обласної ради, Чигиринської міськради та в слідче управління ГУ Нацполіції в Черкаській області з проханням втрутитися в ситуацію.

Як відомо, в з 1970-го до 1989 року в 10 кілометрах від Чигирина тривало будівництво атомної електростанції. Для обслуговування АЕС планувалося звести містечко енергетиків «Орбіта», розраховане на 20 тисяч жителів. Разом з будівництвом АЕС та спорудженням «Орбіти» створювали й відповідну інфраструктуру. Зокрема, будувалися під’їздні шляхи, лінії електропередач тощо.

1989 року після аварії на ЧАЕС тодішнє комуністичне керівництво України зупинило спорудження чигиринської АЕС. Відтоді ця територія повільно занепадає…
…2017 року ТОВ «Грінтеко СЕС» орендує понад 82 гектари землі в адміністративних межах Рацівської сільради Чигиринського району. На цій території ще з 80-х років минулого століття були бетонні дороги протяжністю близько 3 кілометрів. Їхня приблизна вартість на 2017 рік оцінювалася в 97 млн. грн.

Як годиться, перед початком спорудження сонячної електростанції інвестори проводили громадські слухання в навколишніх селах Вітове та Рацево. Люди принципово проти проекту не заперечували, однак наполягали на тому, щоб бетонні дороги було збережено. Все це відбувалося тоді в присутності представника Scatec Solar пана Матса Лундіна.

Інвестору пропонували створювати для власних потреб додаткову інфраструктуру, зокрема технічні проїзди.

Навесні 2019 року інвестор вирішив збільшити проектну потужність сонячної електростанції з 50 МВт до 55,4 МВт. План розташування сонячних панелей на орендованій території піддався корегуванню. Одночасно зі зміною плану інвестор звернувся до місцевої влади з проханням дозволити видалити певну кількість дерев, обіцяючи компенсувати їхню вартість. Місцева влада пішла інвестору назустріч, отримавши за близько 1 млн. грн.. компенсації.

Проте на бетонних дорогах, як вважають у ГО «Сталий розвиток суспільства», інвестори вирішили зекономити. За орендованою ними територією людям насипали гравієві стежку, а саму дорогу… вщент зруйнували. Будівельне сміття та рештки від дорожнього полотна розкидано по лісу.

У своєму офіційному зверненні до Черкаської облради голова ГО О. Котович зазначає:

1) яким чином та яким повноважним органом вирішувалося питання про бетонні дороги- під’їзні шляхи до колишньої Чигиринської АЕС, Вітове, Орбіта? Чи відбувалася їх передача у користування та власність?

2) чи надавався дозвіл ТОВ «Грінтеко СЕС» на руйнування зазначених доріг з відшкодуванням їх вартості?

3) в якої організації перебували на балансі ці бетонні дороги?

Відомо, що на даний момент за заявою ГО «Сталий розвиток суспільства» слідче управління ГУНП у Черкаській області проводить перевірку. Історією також зацікавилися депутати Черкаської обласної ради.

У свою чергу, ГО «Сталий розвиток суспільства» заявляє, що розслідування фактів ймовірних незаконних дій представників Scatec Solar в Україні буде продовжено. Наразі є необхідність перевірити сигнали про можливі порушення земельного законодавства при отриманні сервітутів під високовольтну лінію, а також - про недоброчесні дії щодо ділових партнерів.

Якщо інформація підтвердиться, ГО наполягатиме на тому, щоб кампанію було позбавлено ліцензій та дозволів на ведення комерційної діяльності в Україні.

Сергій Цюрюпа

Провінція
16.08.2021 18:30
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter