Корсунські освітяни на тендерах не економлять

Корсунські освітяни на тендерах не економлять Журналісти «CorruptUA» проаналізували технологію тендерних закупівель відділу освіти Корсунь Шевченківського району. І ось що з цього вийшло...

Фінансування освітньої галузі щороку обходиться Україні в десятки мільярдів гривень. За словами посадовців, недешеві потреби вітчизняної освіти повністю забезпечуються рахунком держави.
«Відповідно до помісячного розпису асигнувань Держбюджету України за січень-травень 2013 р. фінансування навчальних закладів та установ і організацій, підпорядкованих Міністерству, здійснено на 100%, що становить 6 млрд. 961 млн. грн.», – повідомляє Міністерство освіти і науки України.
Натомість місцеві чиновники продовжують жалітися на хронічний брак коштів. Для того, щоб визначити куди діваються виділені державою мільярди, журналісти «CorruptUA» вирішили проаналізувати тендерні закупівлі, що здійснюються в цій царині. Зробили це ми на прикладі відділу освіти Корсунь – Шевченківської райдержадміністрації Черкаської області.

Турбота про дітей чи тендерна корупція?

Увага саме до цієї державної установи з боку кореспондентів «CorruptUA» не є випадковою. На початку 2012 р. її чиновники вже опинялись в центрі корупційного скандалу через «специфічну» манеру проведення тендерних торгів. Зокрема, вони уклали сумнівний договір з ПП «ЕКО-ВУД» на поставку тирси та відходів деревини для опалення чотирьох сільських шкіл на суму в 154 тис.грн.
Як виявилось згодом, другий учасник цих закупівель ФОП Руденко В.А. взагалі був «включений» до участі в торгах без його відома. «Я не приймав участі в тій тендерній процедурі. Це була звичайна «підстава», в якій потім розбиралося СБУ. Фірма «ЕКО-ВУД» без мого відома подала документи нібито від мене. Я навіть не знав, що «приймаю» участь в якійсь процедурі закупівель, поки мені не повідомили про цю дивну ситуацію правоохоронці. Для мене це була велика новина», – розповів кореспондентам «CorruptUA» Вадим Руденко.
Згодом слідство встановить, що навіть з формальної точки зору пропозиції обох учасників конкурсних торгів не були оформлені належним чином, а сам запит цінових пропозицій було вручено лише представнику однієї фірми – ПП «ЕКО-ВУД». Відповідно до закону торги мали бути визнані такими, що не відбулися. Натомість, посадовці все одно акцептували пропозицію «фаворита», можливо тому, що фірма «ЕКО-ВУД» була їм добре знайома, адже роком раніше вона вже «вигравала» подібний тендер на суму в 190 тис. грн.
Виходить, хтось настільки сильно хотів підписання цієї угоди, що наважився підробити заявку від імені приватного підприємця та проігнорував всі формально-юридичні недоліки.
Самі посадовці в ході судового процесу пояснювали свою квапливість та «неуважність» при укладанні договору турботою про дітей, які могли залишитися без опалення в умовах 30 – ти градусних морозів.
Корсунь – Шевченківський районний суд Черкаської області не повірив в щиру турботу чиновників про тепло для сільських школярів та визнав членів тендерного комітету винними у вчиненні корупційного правопорушення за ч. 2 ст. 172-2 КУпАП, зобов’язавши їх до сплати штрафів (в середньому по 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). Також було вирішено включити їх прізвища до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційне правопорушення.
В ході судового процесу чиновники визнали власну провину і щиросердно покаялись. Втім, ненадовго. Вже в травні 2012 р. Апеляційний суд Черкаської області розглянув скарги посадовців на постанови у справах про корупційні правопорушення та скасував рішення суду першої інстанції.
Однією з підстав для такого вердикту стали помилки правоохоронців, які при складанні протоколу про адміністративне правопорушення невірно зазначили номери статей закону. В результаті – суд дослухався до аргументів скаржників і більше не побачив в діях чиновників складу корупційного правопорушення.
Не бачить жодного криміналу в діяльності відділу освіти і директор ПП «ЕКО-ВУД» Анатолій Коваленко. «Корупції в тій закупівлі взагалі не було. Не було її з боку жодної зі сторін, на жодній стадії. Ніхто ні копійки не викинув, не перевів у готівку», – розповів кореспондентам «CorruptUA» пан Коваленко. За словами бізнесмена, від розірвання угоди з його підприємством втратила в першу черга держава і самі освітяни, для потреб яких тепер закуповують дорогу та неякісну продукцію лісгоспів.

Черкаські чиновники на тендерах не економлять

Напевно, визнання невинними у корупції надихнуло черкаських освітян на нові «дива». Принаймні саме до таких висновків призводить аналіз державних закупівель, що були здійснені ними за останній час.
Серед найбільших одержувачів коштів фігурують ті самі фірми: ПАТ «Корсунь – Шевченківське Автотранспортне підприємство 17144» (перевезення пасажирів), ФОП Дубінін В.І. (продукти харчування), Корсунь – Шевченківське районне споживче товариство (поставки м’яса), і т.д. Саме вони майже виключно здійснюють поставки певних видів товарів та послуг.
Зокрема, ПАТ «Корсунь – Шевченківське Автотранспортне підприємство 17144» за період 2012 – 2013 р.р. виграло 15 лотів на перевезення пасажирів на загальну суму в понад 880 тис. грн. Для порівнянні всі інші учасники разом взяті за цей період здобули тільки 4 лоти на 165 тис. грн. Найбільше дивує придбання в даного спеціалізованого транспортного підприємства природного газу на суму в 2 млн. 236 тис. грн., причому із застосуванням неконкурентної закупівлі в одного учасника.
Поставки продуктів харчування (окрім м’яса) переважно здійснював ФОП Дубінін В.І. Саме він в лютому цього року виграв конкурс на закупівлю1682 кг. філе курки за ціною в 42 грн. 24 коп. за кг (!). В 2013 р. основним конкурентом підприємця виступала ФОП Шкребтій Марина, яка дивним чином програла йому всі конкурсні торги. Різниця між ціновими пропозиціями учасників була мінімальною, але ФОП Шкребтій вказувала в пропозиції вартість м’яса без ПДВ, а отже її цінова пропозиція виявлялась дорожчою принаймні на 20%.
Головним постачальником м’яса для місцевих закладів освіти стало Корсунь – Шевченківське районне споживче товариство. Переважно в нього вже декілька років беруть цей важливий продукт, причому середні закупівельні розцінки складають 53 – 55 грн. за кілограм. Навіть на перший погляд зазначені ціни є значно вищими від ринкових. Скажімо, в мережі Інтернет черкаські бізнесмени оптом пропонують свинину за цінами від 27 до 34 грн. за кілограм. Ще дешевшими є пропозиції від ряду фермерських господарств області, які готові продати свій товар за 25-30 грн./кіл.
Кореспонденти «CorruptUA» вирішили більш ретельно проаналізували вартість закупівель аналогічної продукції в сусідніх районах Черкаської області. Результати аналізу виявились більш ніж цікавими. Виявляється відділи освіти сусідніх райдержадміністрацій купують м’ясо в півтора – два рази дешевше, ніж їх колеги з Корсуня – Шевченківського.
Корсунські освітяни на тендерах не економлять

Купувати дешево вміють і лікарняні заклади області, скажімо КЗ «Черкаська обласна лікарня Черкаської облради» закуповує яловичину по 28 грн. за кілограм, тобто майже вдвічі дешевше ніж чиновники Корсунь – Шевченківського району.
Конкурсні торги із закупівлі продуктів харчування дивним чином відбуваються за досить схожим алгоритмом. Учасників зазвичай двоє, ціни (як ми вже з’ясували) значно вище від ринкових, а ось різниця між тарифними пропозиціями – мінімальна.
З’ясувати, чому освітяни укладають договори саме з цими фірмами, та ще й за цінами суттєво вищими ніж у сусідів, ми вирішили у самих посадовців. Нажаль, прояснити свою позицію у Відділі освіти Корсунь – Шевченківської райдержадміністрації нам не змогли. Начальник відділу та голова комітету конкурсних торгів Юлія Полтавець виявилась у відпустці. Натомість виконуюча обов’язки начальника Оксана Грушевська відмовилась коментувати ситуацію в сфері державних закупівель, посилаючись на те, що дану інформацію може надати лише керівник.
Корсунські освітяни на тендерах не економлять

Фінансуючи потреби освіти, столичні чиновники часом навіть не уявляють, як «креативно» можуть бути використані кошти на місцях. Піклуючись про потреби учнів, вони нерідко закуповують «золоті» харчі в одних і тих самих фірм, не переймаючись при цьому такими дрібницями, як економія бюджетних грошей. Тому, говорячи про обмеженість коштів в освітній галузі, слід не забувати про раціональне використання вже наявного грошового ресурсу.
«CorruptUA»
20.08.2013 11:15
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter