В'єтнамский синдром

В'єтнамский синдромЗранку в МВС повідомили, що поліція затримала Вадима Долотенка, якого підозрюють у побитті ексвійськового. Долотенко переховувався в готелі. Поліцейські виявили при ньому наркотики та зброю.

Отже, справедливість восторжествувала, зло покаране? На жаль, історія з побиттям військового в Смілі, як і історія зі студенткою ЧНУ, яку виключили в універу, а слідом – звільнили її маму-викладачку, свідчить: суспільною думкою в Україні легко маніпулювати, значна частина людей мислить фрагментарно, тяжіє до «каналізації» негативних емоцій в тих, на кого вкажуть «ату його»!

Давайте розбиратися.

На початку вересня колишній боєць Сил спецоперацій Анатолій Гончаренко написав у фб, що на Смілянщині його батьків, що їхали автівкою, на трасі підрізали невідомі. Гончаренко просив допомогти знайти автівку, щоб вирішити конфлікт.

Після цього вищезгаданий Долотенко самостійно вийшов на зв’язок і призначив зустріч Гончаренку.

Наголошуємо: про те, що винним у створенні аварійної ситуації був водій іншого авто, ексвійськовому відомо лише зі слів батьків. Будь-яка притомна дитина ставиться до скарг батьків некритично, діє на емоціях. У нашій ситуації на емоції сина накладається служба в Силах спецоперацій, де люди виконують бойові задачі і нерідко мають наказ «Полонених не брати».

Ексвійськовий знайшов машину, якою пересувався Вадим Долотенко, та …зняв з неї номери. Після того кілька осіб його побили, змусивши вибачатися на камеру.
Знову ж-таки відзначаємо для себе: колишній боєць Сил спецоперацій не викликає патрульну поліцію (там слід було діяти відповідно до чинного в Україні законодавства), а намагається вирішити конфлікт між його батьками й Долотенком шляхом створення нового конфлікту.

При цьому головне питання: якби Гончаренко був у цивільному, чи став би він знімати номери з незнайомого авто?

Ні, не став би.

Його дії в цій ситуації – один з проявів того самого сумновідомого В’єтнамського синдрому. Колишній військовий, перебуваючи серед цивільних у тилу, в стресовій ситуації діє так, як діяв би на фронті.

Але коса налетіла на камінь. Якщо затриманий зранку Долотенко справді має відношення до кримінального середовища, то в його очах йому висунуто необгрунтовану «пред’яву» і проти нього діють за «бєзпрєделом».
В'єтнамский синдром

Менш за все боксер Долотенко схожий на людину, що знає про адаптаційні проблеми вчорашніх військових, які повертаються до мирного життя. Він живе «за понятіями». А за «понятіями» в такій ситуації «бєзпрєдєльщіка» слід показово провчити, що й було зроблено. І Долотенко, напевне, мав власну точку зору на дорожній конфлікт з батьками ексвійськового.

У свою чергу, екс-боєць Сил спецоперацій Гончаренко був готовий до початкової стадії конфлікту, але вважав, що військова форма – своєрідний «бронік». Ні психологічно, ні фізично до бандитської «розборки» в глибокому тилу Гончаренко виявився не готовим.

Наголосимо, що ніхто з учасників конфлікту не діяв у правовому полі…

Цей випадок свідчить: українське суспільство значною мірою ще не відчуває, що завтра-післязавтра аналогічні ситуації стануть масовими. Військові, повертаючись до мирного життя, продовжують в стресових ситуаціях діяти, як на війні. І не факт, що більшість людей матимуть в собі сили проявити до них емпатію, а не вдатися до агресії у відповідь.

Нам всім слід бути терплячими й толерантними до військових, що пройшли через війну.

І пам’ятати, що майже завжди кожна історія складніше й строкатіше, ніж подається в соцмережах…

Геннадій Саприкін
11.09.2024 12:40
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter