Про нюанси місцевої топоніміки

Про нюанси місцевої топоніміки Черкаська міська рада продовжує невтомно декомунізовувати обласний центр. На вчорашньому засіданні депутати підтримали перейменування 5 вулиць, одного провулка, одного узвозу та одного скверу. «Відлетіли у вирій» космонавти Гагарін і Волков, композитор Глінка та провулок Промисловий.

За даними офіційного сайту Черкаської міськради, в Черкасах в рамках дерусифікації та декомунізації перейменовано вже понад 200 топонімів. Крім торжества історичної справедливості, кожен житель Черкас чи не щодня відчуває, що він живе в новому місті. Тобто, вирви й колдобини на дорогах – ті ж самі, але назви в них – інші.

Для того, щоб оцінити сюр через топонімічне буяння, достатньо постояти кілька хвилин на зупинці громадського транспорту будь-де в центрі.
Днями перевірив на собі. Добра половина маршрутних автобусів їдуть вулицями, назви яких можу прочитати, але зрозуміти – де це? – не в змозі. Упевнений, аналогічна плутанина в мізках значної частини черкащан.

Хоча б сто людей встигли запам’ятати, що вчорашня вулиця композитора Балакірєва сьогодні вже – Героїв Поліції?

Що вулиця Будьонного тепер – Пластунівська? Провулок Гвардійський віднедавна вже носить ім’я князів Острозьких, а вулиця композитора Глинки стала вулицею Джохара Дудаєва…

За всім цим слід все ж пам’ятати, що вулиці, провулки та узвози мають назви не для того, щоб всі бачили, як добре місцева влада розібралася зі спадщиною Карла Маркса та Фрідріха Енгельса, а для зручності тих, хто живе в місті.

Зі зручністю очевидно не складається з об’єктивних причин…

Так от: побувавши в багатьох декомунізованих містах України, лише в Херсоні побачив, що місцева влада, дерусифікуючи, - подумала про людей. Знайшов в архіві фото типового вуличного покажчика в Херсоні (фото 2018 року).
Про нюанси місцевої топоніміки

Зверху великими літерами – нова назва вулиці. Під ними, літерами поменше, - стара назва.
На який період такі таблички доцільно використовувати в нас? Гадаю, два-три роки – точно. Може - п’ять років.

І це слід зробити не з поваги до Будьонного чи Герцена. Для нашої зручності.

Сергій Цюрюпа
14.07.2023 17:50
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter