Гордіїв вузол на "шиї" Замкового узвозу: рубати чи заплутувати далі

Гордіїв вузол на "шиї" Замкового узвозу: рубати чи заплутувати даліВ останні тижні історія з ймовірною житловою забудовою Замкового узвозу в Черкасах увійшла в топ найгарячіших місцевих новин. Останній сплеск стався після того, як Анатолій Бондаренко оприлюднив ескіз забудови Замкового узвозу від ПП «Надія». Серед родзинок проекту – Андранік Казарян займається реставрацією двох історичних будівель на узвозі, і зводить кілька житлових будинків, які не настільки високі, щоб закрити вид на Дніпро з оглядового майданчика Замкової гори.

Треба нагадати, що Андранік Казарян – співвласник розгалуженого бізнесу, не лише провідний місцевий забудовник. Партнери Казаряна – двоє екс-голів Черкаської ОДА - Черевко й Ткаченко. Ситуативними союзниками Казаряна в «замкововій забудові» є мер Черкас Бондаренко, виконавчий комітет та, схоже, - понад половини депутатів Черкаської міськради. Так само впевненості та наснаги забудовнику додає широке коло потенційних клієнтів, які вже, швидше за все, «позабивали» за собою квартири й офіси в майбутньому житловому комплексі.

Спротив «хижаку-забудовнику» чинить контр-еліта з молодих та середнього віку громадських активістів, які не мають доступу ні до адміністративного, ні до фінансового ресурсів. Тут і екс-голова ОДА Боднар, і керівник місцевого «Нацкорпусу» Кухарчук, і журналіст Чемирис і десятки інших «воїнів фейсбуку». Їх, поки що пасивно, підтримує значна частина жителів Черкас. Понад тисяча голосів, зібраних під петицією Боднара на сайті ЧМР проти забудови на узвозі – показовий епізод.

У протестної контр-еліти є вразливе місце. Якщо коротко: велика земельна ділянка у центрі Черкас десятиліттями приходила в занепад. Формально це частина Черкаських берегових схилів – частина природоохоронної та історичної заповідної території. По факту – під захаращеним схилом Замкової гори кілька старих будинків, що поступово перетворюються на непридатні для проживання.
Гордіїв вузол на "шиї" Замкового узвозу: рубати чи заплутувати далі

Для епохи розвинутого соціалізму – картина більше ніж типова. При капіталізмі на такий ласий шмат території, що потенційно дасть значний прибуток, обов’язково буде накладено око.

До намірів ПП «Надія» слід ставитися саме так: кампанія власним коштом бере на себе зобов’язання навести лад на великій земельній ділянці в центрі міста.
Мета Казаряна – отримати фінансовий зиск, забравши у жителів Черкас частину спільного громадського простору. Але: Казарян має план осучаснення й перетворення на цій землі і готовий здійснити ці перетворення за свої гроші. Якщо в Черкасах утворюється рух опору забудові Замкового узвозу, то варто спитати– що протестувальники можуть запропонувати цій території, зокрема, та Черкасам – взагалі, крім того, щоб не пускати сюди «Надію» Казаряна?

Мерові Черкас правомірно докоряють, що він обіцяв громадські слухання відносно забудови узвозу, а потім «забув» про власну обіцянку. Проте зараз проведення таких слухань позбавлено сенсу. Сторони не почують одна одну…

Щоб виходити на громадські слухання, черкаській контр-еліті варто запропонувати альтернативні проєкти розвитку землі в центрі. Коли проєктів буде багато, тоді з Казаряном можна буде говорити на рівних. Тоді Бондаренко змушений буде йти на поступки. Тоді депутати на сесії не будуть такими зухвалими.

Поки що ймовірних шляхів розвитку ситуації два.

Перший (оптимістичний): мерові Бондаренку вистачить природної кмітливості стати посередником між забудовником та значною частиною жителів міста, які емоційно не сприймають намірів Казаряна. Одночасно мають з’явитися інші проекти розвитку території під Замковим узвозом в визначенням шляхів фінансування таких проектів.

Другий(реалістичний): в умовах сучасної України забудовник, який має план, фінансовий ресурс та впливає на місцеву владу перечекає гостру фазу протестів та втілить план у життя.

...А хотілося б більше оптимізму в ці похмурі й безпросвітні короткі грудневі дні)

Віктор Борисов

Провінція
14.12.2021 17:30
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter