Про що мовчить директор "Черкасиводоканалу" Овчаренко?

Про що мовчить директор "Черкасиводоканалу" Овчаренко? Упродовж останніх місяців в Черкасах активно обговорюється питання передачі очисних споруд в комунальну власність міста. На офіційному сайті Черкаської міської ради навіть з’явилася відповідна петиція. Що ж відбувається насправді?

Для початку треба розуміти, що сама постановка питання – «передача» очисних споруд - некоректна.

Будь-яка людина, далека від виробництва, може подумати: в Черкасах є очисні споруди, на які «наклало лапу» приватне підприємство. Якщо забрати очисні споруди з приватної власності, все буде добре й ціна на водовідведення зменшиться.

Реальність же інша. Місто Черкаси справді мали власні очисні споруди…до 1993 року. Перебували вони на балансі Черкаського водоканалу, і були доведені, якщо можна так сказати, - «до ручки». Хто не вірить, може з’їздити на вулицю Пацаєва і пересвідчитися у цьому на власні очі.

Тому 1993 року «в зв’язку з фізичним зносом і неможливістю забезпечити потрібну якість очищення стічних вод» очищенням стоків обласного центру займається Черкаський «Азот». Про це йшлося у рішенні Черкаської міськради №363 від 25.08.1993 року.

Слід максимально точно зрозуміти, що в серпні 1993 року Черкаський «Азот» ще не був приватизований. В Україні на той момент ще зберігся кістяк радянської командно-адміністративної системи. Рішення виконавчої влади або місцевого самоврядування звично сприймалися тоді, як керівна вказівка, обов’язкова до виконання.

Хімічний гігант взяв на себе очищення міських стоків міста Черкаси. До сьогодні цей процес проходить на території цеху ОПСВ. Зараз потужності цеху ОПСВ завантажені на 45 %. При цьому половина стоків надходить від діяльності підприємства, половина –стоки міста.

Вже багато років Черкаський «Азот» - в приватній власності. У березні 2011 року голова ради директорів Group DF Дмитро Фірташ придбав Черкаський «Азот» в Олександра Ярославського.

Що хочуть автори петиції? «Націоналізувати» цех ОПСВ, забравши його у власника? Або провести реконструкцію міських очисних споруд, які законсервовані (вул. Пацаєва) вже 28 років?

На чому не порозумілися «Черкасиводоканал» та Черкаський «Азот»?

Упродовж 1993-2002 років «Черкаський Азот» очищав стоки міста Черкаси безкоштовно. Але змінювалася ситуація в Україні, змінювалися економічні реалії.

З 2002 року підприємство «Азот» поставило перед «Водоканалом» питання про відшкодування собівартості очистки, адже «безкоштовний сир буває лише в мишоловці».

І на сьогоднішній день послуги з очищення стоків від «Азоту» становлять 3 грн 11 копійок, а це 25% тарифу, який «Черкасиводоканал» виставляє споживачам.

Тариф «Водоканалу» – 11 грн 70 копійок. При цьому тариф на очищення стоків від Черкаського «Азоту» - найнижчий в Україні, а якість очистки – одна з найвищих.

В останні роки стоки міста Черкаси подаються на очищення до цеху ОПСВ із значним перевищенням гранично допустимих концентрацій (ГДК) шкідливих речовин. Підприємство вимагає від комунальників здійснювати контроль за якістю стоків.

Біологічна очистка стічних вод відбувається за допомогою живих мікроорганізмів. Існує певна межа забруднень, з якими вони справляються. Перевищення цих концентрацій призводить до загибелі бактерій активного мулу, виходу з ладу очисних споруд і, як наслідок, -екологічною катастрофою для усіх без винятку.
Про що мовчить директор "Черкасиводоканалу" Овчаренко?

Голова Правління Черкаського «Азоту» Віталій Скляров пояснює: «Для «Азоту» цех ОПСВ є кінцевим ланцюгом всього технологічного процесу. Є забір води, є її переробка, є водовідведення і є переробка стоків. Тобто, очисні споруди - ОПСВ є невід’ємною частиною всього виробничого циклу мінеральних добрив. Та і будувалися вони під потреби «Азоту», а не міста.

Логічно, що якщо даний процес залишатиметься без контролю – слід вдаватися до накладання штрафних санкцій».

Контролювати якість міських стоків «Черкасиводоканал» публічно відмовляється, порушуючи законодавчі нормативи. Між тим, ГДК стоків – не вигадка Черкаського « Азоту». Ці норми були пораховані, узгоджені та затверджені на засіданні виконавчого комітету Черкас. І рішенням виконкому КП «Черкасиводоканал» було зобов’язано: всі контрагенти мають ставити свої очисні споруди в тих випадках, коли їхні стоки перевищують ГДК. Водоканал мусить зобов’язати це зробити всіх порушників і здійснювати контроль за ними. Однак чомусь вперто не робить цього…

Черкаський водоканал не поспішає підписувати з Черкаським «Азотом» річний договір на очищення стоків. Накопичуючи борг перед хімічним підприємство, в публічній площині порушується питання про передачу очисних споруд ОПСВ у комунальну власність міста. А також про те, що власники Черкаського «Азоту» хочуть «приХватизувати» «Водоканал», заганяючи його в боргову яму…

Цікаво, що під час круглого столу, проведеного нещодавно за участю обох сторін і депутатів міської ради, Голова Правління ПрАТ «АЗОТ» Віталій Скляров нагадав, як близько року тому на КП «Черкасиводоканал» почали збирати підписи працівників. Ніби проти «рейдерського захоплення «Водоканалу» Черкаським «Азотом».

– Тоді я одразу звернувся до директора «Водоканалу» Сергія Овчаренка, - сказав Віталій Скляров. – Попросив зібрати трудовий колектив і дати мені можливість роз’яснити людям ситуацію. Я б розповів, що «рейдерське захоплення» - то маячня. Це – не наша тема, не наш проект, Черкаському «Азоту» то не цікаво. У відповідь – тиша…Через півроку це питання знову порушується. Я сказав лише директору «Водоканалу»: не бажаєте платити за очищення стоків, не слід вигадувати байки про «рейдерське захоплення»! Це – нісенітниця, що не має ніякого підґрунтя!

При цьому є деякий економічний нюанс. Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко заявляє, що сьогодні Черкасам не по силах запустити міські очисні споруди на Пацаєва. Такий фінансовий тягар для міста – не підйомний…Та і брати на свої плечі утримання цеху ОПСВ , в який «Азот» вкладає десятки мільйонів гривень, місто відверто не готове.

Про що мовчить директор «Черкасиводоканалу» Сергій Овчаренко?
Про що мовчить директор "Черкасиводоканалу" Овчаренко?

Упродовж останніх 5 років угоди про очищення стоків між Черкаським ПрАТ «Азот» та КП «Черкасиводоканал» підписувалася з врахуванням гранично допустимих концентрацій (ГДК) шкідливих речовин. Водоканал підписував ці документи. І перевищення ГДК фіксувалися з року в рік. Тільки от «Азот» досі не виставляв жодної фінансової претензії. Чому?

Тому що Черкаський «Азот» - черкаське підприємство. Його працівники живуть у Черкасах. І в таких умовах виставляти штрафні санкції рідному місту – це все одно, що стріляти собі в ногу. Однак спонукати «Черкасиводоканал» бодай якось стежити за ГДК стоків необхідно, чи - ні?

Розкручують та нагнітають ситуацію з передачею ОПСВ в руки «Водоканалу» його керівник Сергій Овчаренко та депутат Черкаської облради, нещодавно – секретар Черкаської міськради Олександр Радуцький . Мовляв, якщо «Водоканал» штрафуватимуть за перевищення ГДК, то це одразу відобразиться на тарифах, які зростуть для населення.
Про що мовчить директор "Черкасиводоканалу" Овчаренко?

Це ніщо інше, як чергова маніпуляція. Бо кожна юридично грамотна людина знає: тарифи в Україні узгоджуються та затверджуються в НКРЕКП. У вартості послуги з очищення стоків Черкаського «Азоту» не закладається прибуток. Це – принципове рішення акціонера, ухвалене ще 10 років тому. Закладено лише собівартість, і більше – жодної копійки. Тому – ніякого зростання тарифу через дії «Черкаського Азоту» бути не може.

І ще один важливий нюанс. На «Черкасиводоканалі» «забули», як в 2016 році за посередництва мера Бондаренка їм було списано 26 млн. грн. боргу перед «Черкаським Азотом». Під час зустрічі з Дмитром Фірташем у Відні Бондаренко розповів: з дохідною частиною бюджету – скрута, в Україні триває війна, Водоканал – стратегічно важливе для міста підприємство. Чи не можна було б домовитися. І після цього 26 млн. грн. боргу «Черкасиводоканалу» було анульовано…Якісь дивні «рейдери», які покривають борги своїх контрагентів з власних обігових коштів?

Що на «виході»?

Слід перестати лякати жителів Черкас «водним апокаліпсисом», комунальним колапсом та зростанням тарифів.

Черкаський «Азот» - соціально відповідальне підприємство, яке сьогодні й завтра здатне здійснювати якісне очищення стоків 270-тисячних Черкас у повному обсязі.

При цьому очисні споруди, справді, потребують капітальних ремонтів і реконструкції. Цим і займається «Азот», вкладаючи по кілька десятків мільйонів гривень щороку. Підприємство щороку подає в НКРЕКП інвестиційну програму капітальних ремонтів , і наприкінці кожного року – звітується там про виконання взятих на себе зобов’язань.

У свою чергу, КП «Черкасиводоканал» має просто контролювати якість стоків, які транспортує на ОПСВ. Слід припинити лякати мешканців міста «зростанням тарифів». Не поширювати вигадки про «рейдерів», які хочуть захопити «Водоканал». Не варто перекладати власні проблеми з хворої голови на здорову…

Слід просто добросовісно робити свою справу.

Сергій Цюрюпа
23.07.2021 17:00
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter