Придбати не можна чекати…Де ставити кому?

Завтра, 4 червня, депутати Черкаської обласної ради мають розглянути на сесії питання щодо можливості придбання лінійного прискорювача для Черкаського онкодиспансеру.

За допомоги лінійного прискорювача проводиться променева терапія для онкохворих. Це – сучасне обладнання, яке опромінює саме пухлину з високим ступенем точності, не вражаючи при цьому здорові органи.
Придбати не можна чекати…Де ставити кому?

Зараз у Черкаському онкодиспансері є 4 машини, які здійснюють опромінення пухлин. Вони працюють на радіоактивному елементі Кобальт 60. Недолік цих машин в тому, що вони не можуть працювати «точково» з маленькими пухлинами. У результаті під час процедури опромінення завдається шкода здоровим клітинам та органам.

Вартість всього проекту дорівнює приблизно 80 мільйонів гривень. Орієнтовно близько 60 млн. грн. коштуватиме лінійний прискорювач. Ще до 20 млн грн потрібно на побудову та облаштування спеціального бункеру для роботи лінійного прискорювача на території онкодиспансеру.

2 червня в малій залі Черкаської облради депутати провели робочу зустріч, щоб обмінятися думками з приводу можливості придбання лінійного прискорювача. На даний момент пропонується два варіанти:

1) придбати обладнання за договором фінансового лізингу. Близько 12 млн. грн. – розмір першого внеску. Залишок коштів банку впродовж наступних 3 років перераховуватиме Черкаський онкодиспансер. Але лікарі самі користуватимуться цим обладнанням і зароблятимуть кошти від НСЗУ за пролікованих пацієнтів, а після виплати коштів обладнання буде у їхній власності;

2) створити концесію з інвестором. Інвестор бере на себе облаштування бункеру на території онкодиспансеру в Черкасах, завозить обладнання і впродовж визначеного за згодою проміжку часу надає послуги онкохворим, отримуючи за це кошти. В нашому випадку – кошти, які перераховуватиме на онкодиспансер НСЗУ. Після того, як термін, про який домовилися інвестор та Черкаська облрада, добігає кінця, обладнання залишається на балансі онкодиспансеру.

Все наче б то добре, але в своєму тарифі НСЗУ ледве закладає собівартість послуги, не кажучи вже про можливість на ній заробити. Мета в концесіонера – заробити. До того ж, оскільки гарантом виконання зобов’язань за договором концесії буде Черкаська обласна рада, то ці фінансові ризики лягають саме на обласний бюджет, якому доведеться різницю дофінансовувати.

Відомо, що головним лобістом придбання лінійного прискорювача шляхом концесії для Черкаського онкодиспансеру є голова ОДА Олександр Скічко. Його фактичними опонентами став голова обласної ради Анатолій Підгорний та значна частина депутатів. Вони висловлюють побоювання щодо прозорості дій інвестора та ймовірності фактичного перетворення Черкаського онкодиспансеру з комунального закладу на приватний.

- Кілька обласних рад цьогоріч вирішли придбати лінійні прискорювачі шляхом фінансового лізингу і жодна не ризикнула взяти на себе відповідальність та укласти договір концесії. Тому я вважаю, що Черкаська обласна рада має йти перевіреним шляхом, не створювати зайвих фінансових ризиків для бюджету і дбати про розвиток своїх комунальних підприємств, а не навпаки, - вважає голова облради Анатолій Підгорний.

Поки що взяти на себе обов’язки концесіонера погоджується один претендент – ТОВ «Хелскер Солюшн». Кінцевим бенефіциаром товариства є бізнесмен з Албанії Ліцаж Арбер. Він є виконавчим директором албанської компанії- постачальника медичного обладнання MSE shpk (Medikal Service Engineering). Хелскер Солюшн пропонує Черкаській облраді поставити до Черкас 2 лінійних прискорювачі та 1 комп’ютерний томограф, облаштувати бункер, провести навчання медичного персоналу.

Концесіонер розраховує працювати на базі Черкаського онкодиспансеру впродовж 15 років. Загальний обсяг коштів, який планує за цей час отримати албанський інвестор від Черкаського онкодиспансеру – 104,6 млн. євро (по нинішньому курсу це 3,5 млрд. грн.). Ця сума є обсягом гарантій, які має надати албанському інвестору Черкаська обласна рада, як власник КП «Черкаський онкодиспансер».

Юристи обласної ради дійшли до висновку про недоцільність такого державно-приватного партнерства. Відповідний проєкт рішення розглянули депутати в комісіях, але документ не набрав необхідної кількості голосів.
Придбати не можна чекати…Де ставити кому?

На думку директора Черкаського онкодиспансеру Віктора Парамонова, отримавши таке обладнання, в Черкасах буде зроблено значний крок уперед у лікуванні онкологічних хвороб. Адже лінійні прискорювачі опромінюють виключно пухлину, не пошкоджуючи інші органи та здорові клітини. У випадку, якщо лінійні прискорювачі почнуть працювати в Черкасах, обсяг фінансування з бюджету на оплату таких послуг суттєво зросте, заявляє Парамонов.

Проте побоювання депутатів теж мають логіку. Перше, що спадає на думку, це пряма аналогія з Обласним клінічним онкологічним центром Кіровоградської обласної ради. Його було відкрито в 2015 році в Кропивницькому. Центр позиціонувався, як перший в Україні зразок європейської моделі приватно-державного партнерства в медицині. У Кропивницькому інвестор так само:

- придбав високоспеціалізоване медичне обладнання, зокрема лінійний прискорювач;

- вклав кошти в реконструкцію приміщень під бункер;

- відремонтував інші приміщення диспансеру;

- організував навчання та стажування персоналу.

Після цього на базі онкодиспансеру в Кропивницькому було створено лікувально-діагностичний центр з сучасним і високоефективним медобладнанням. Проте безкоштовно в ньому надаються послуги близько 5 % пацієнтів. Решта онкохворих оплачує переважну частину коштів за лікування з власної кишені. Суми коливаються в десятках і сотнях тисяч гривень.

Ситуація в Черкасах з високим ступенем ймовірності може розвиватися саме за таким сценарієм: комунальний заклад перетвориться фактично на приватний, кошти з НСЗУ будуть покривати витрати на лікування лише частково.
Придбати не можна чекати…Де ставити кому?

Процедура придбання лінійних прискорювачів має кілька етапів та розтягнута в часі. Черкаська облрада, вивчаючи варіанти придбання обладнання, має врахувати та зважити всі наявні ризики.

При цьому усвідомлювати, що такі лінійні прискорювачі в Черкасах були потрібні ще «на вчора»…

Сергій Цюрюпа
03.06.2021 16:35
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter