Як перетворити ботсад ЧНУ на Ботанічний сад

Як перетворити ботсад ЧНУ на Ботанічний сад Учора на ФБ прокоментував заяву Черкаського національного університету щодо петиції, яка зареєстрована на сайті міськради Черкас. Ініціатори петиції пропонують перепрофілювати університетський ботсад у громадський парк. В ЧНУ подібну ініціативу характеризують як неправову.

Вважаю, що вчорашній коментар потребує уточнення і доповнення.

1. Побоювання ЧНУ щодо не правового характеру ініціативи авторів петиції можна зрозуміти. І, обговорюючи дану проблему, слід відштовхуватися від головного – територія ботсаду ЧНУ площею 4,58 гектари є власністю університету. Петиція на сайті міськради теоретично справді може бути пробним камінцем від якогось з місцевих забудовників. В реаліях сучасної України ботсад, ставши громадським парком, непомітно може перетворитися на великий будмайданчик, і замість рідких рослин та дерев тут з’являться чудові 20-поверхові висотки.

2. Підозрюю, що в ЧНУ теж мають розуміти: питання про те, що там коїться, за високим парканом? - поставило …саме життя. Адже коли цю територію в 1936 році передали Черкаському педінституту, це була околиця Черкас. Тут копошилися студенти та викладачі. І ставлення до цією території в них було як до дослідницької бази. У 2021 році – ботсад ЧНУ - майже центр міста. Закономірно, що будь-яка притомна людина замислиться: якщо університет зібрав тут «понад 170 таксонів деревних, 180 трав’янистих відкритого ґрунту та близько 120 таксонів рослин тропічної та субтропічної флори», якщо на воротах висить табличка «Об'єкт природно-заповідного фонду України» - то чому це закритий для звичайних відвідувачів об’єкт? І справді – чому?

3. …А тому що в ЧНУ продовжують ставитися до ботсаду, як до свого умовного «городу». Якщо подивитися на ці 4,58 гектари з гори, то розумієш, що це – не Нікіта в Ялті, м’яко кажучи. Територія потребує значних капіталовкладень. В університету їх, звісно, немає. Зараз це ботанічний сад лише потенційно. Щоб перетворити таке «дівчисько» на модну кралю, її слід відмити, зробити манікюр, педикюр, гарну зачіску, модне вбрання та навчити її премудростям мейкапу.
Як перетворити ботсад ЧНУ на Ботанічний сад

4. Найреальніший шлях для наведення ладу на цій території, щоб вона справді стала Ботанічним садом – це варіант Черкаського зоопарку. Наш зоосад знайшов свій «Рошен». І за його перетворенням на один з найліпших зоопарків України ми будемо стежити в найближчі роки в режимі реального часу. Хто може стати «Порошенком» для ботсаду ЧНУ? Варіантів чимало. Це і Юрій Косюк, підприємства якого на Черкащині – відверто не «ботсад» (в репутаційному плані такий проект Косюку може бути цікавим). І «Черкаський Азот» з Дмитром Фірташем (мер Черкас Бондаренко має з віденським вигнанцем особливі стосунки; і з ректором ЧНУ Бондаренко теж у «повному шоколаді). І власники Черкаської ТЕЦ теж могли б приєднатися…

Висновок такий: з фінансових причин університет не може перетворити ботсад ЧНУ на Ботанічний сад, відкритий для людей, екскурсій та естетичного відпочинку. А от коли ідея зробити справжній ботсад для Черкас заволодіє якимось олігархом – вона перетвориться на рушійну силу. Без значних фінансових вкладень, передбачаю, що вже в найближчі роки умовний «Казарян» чи «Мушиєк» нададуть цим 4,58 га в центрі Черкас дещо іншого естетичного забарвлення…

Віктор Борисов
07.05.2021 15:30
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter