Чим зайнятися в Черкасах у найближчі 10 років

Той з черкащан, хто мандрує по Європі або по Україні, з жалем відзначає, що Черкаси помітно відстають культурно, інфраструктурно й туристично.
Проте це зовсім не привід посипати голову попелом. Це – точка відліку, від якої слід відштовхнутись і якомога швидше спробувати наздогнати хоча б сусідні обласні центри.


Перше враження від будь-якого міста складається з його історичної частини – пам’яток архітектури, наявністю архітектурних ансамблів, пам’ятників, і туристичної інфраструктури.

Так, Чернівці – це пішохідна вулиця Кобилянської та колишня резиденція митрополитів Буковини й Далмації, в якій зараз розміщено місцевий університет. Запоріжжя – це Дніпрогес і острів Хортиця. Полтава – Корпусний сад, пішохідна вулиця Соборна й поле Полтавської битви. Чернігів – це Червона площа, Єкатерининська церква, Історичний Вал, пішохідну зону на проспекті Миру. Навіть сусідній з нами Кропивницький, менший за розмірами та населенням, має історичну зону – Екатеринську фортецю, пішохідну зону на вулиці архітектора Паученка й чимало збережених історичних будівель у центрі.

Про Львів, Одесу, Харків згадувати не будемо, бо на початку слід ставити перед собою реальні цілі.

У нас поки що єдина перевага, яку, сам того не бажаючи, вдало сформулював один із соратників екс-губернатора Тулуба: « У вас тут, в Черкасах, тільки Дніпро широкий. І - все…» На жаль, донецький в цьому питанні «не гнав порожняк».

Проте, виправити ситуацію не так важко, як може здаватися. Черкасам слід дуже швидко:

1) Зробити вулицю Хрещатик пішохідною зоною - від Героїв Небесної сотні до Святотроїцької. З вуличними кафе, ресторанчиками, культурними осередками (згадаємо, що на цьому відрізку розташовані Художній музей, музей «Кобзаря» і Краєзнавчий музей).
Чим зайнятися в Черкасах у найближчі 10 років

2) В найближчі роки відтворити Черкаський замок на Замковій горі.
Чим зайнятися в Черкасах у найближчі 10 років

У тому, що це буде так званий «новодєл» немає ніякої катастрофи. Значна частина культурних пам’яток відтворювалася з «нуля», і по кілька разів. Навіть містичний Стоунхе́ндж пережив у 20-му столітті масштабну реставрацію. Але Черкаський замок – 100 відсоткова «замануха» для туристів…
Чим зайнятися в Черкасах у найближчі 10 років

3) Дати раду тому, що називається Долиною троянд, а по суті величезним трав’яним газоном біля Дніпра. Віддати цю територію на відкуп бізнесу. Але – на конкурсних умовах з оригінальними ідеями.
Чим зайнятися в Черкасах у найближчі 10 років

У результаті матимемо безперервну «територію душевного комфорту»: від «широкого Дніпра» (такого справді ніде в Європі немає), розважальної зони в Долині троянд, яка гармонійно переходить в Замкову гору, за якою – пішохідний Хрещатик.
Чим зайнятися в Черкасах у найближчі 10 років

Коли це треба зробити? Ще позавчора. Але якщо серйозно, то це стратегічне завдання для міста на 5-10 найближчих років.

Не для туристів. Для себе, в першу чергу. Замість того, щоб два тижні на рік гасати по Європі й рвати Фейсбук з Інстаграмом фото в жанрі «я тут був», слід створити достойний культурний й історичний простір в тому місті, де живеш у середньому 11-ть з 12-ти місяців у рік.

Кіндрат Булавін
15.10.2018 16:40
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter