Те, що німцю - добре, українцю - зась

Те, що німцю - добре, українцю - засьПочинаючи з 20 березня, хворі на ниркову недостатність пацієнти німецької клініки «Фрезеніус Медикал Кер Україна» блокували рух транспорту в центрі Черкас, вимагаючи в обласної влади виділення грошей на своє лікування. На початку квітня керівництво німецької клініки повідомило своїм черкаським пацієнтам, що конфлікт з Головним управлінням охорони здоров`я та медицини катастроф Черкаської ОДА вичерпаний.
Гроші з бюджету на їхнє лікування будуть виділені. Крім того, за пропозицією голови ОДА Тулуба утворять комісію, «що розглядатиме направлення у подальшому пацієнтів на лікування з урахуванням їх побажання щодо закладу, у якому хворий хоче отримувати діаліз».
Війна закінчилася? Ні. Просто з війни «гарячої» вона перетворилася на «холодну». 4 квітня вищезазначена комісія почала працювати. До її складу увійшло 14 осіб. Піддавати сумніву профпридатність медиків, що увійшли в комісію,немає підстав. Але дев`ятеро з них– штатні працівники Черкаської обласної лікарні (сьогодні в області 162 хворих перебувають на амбулаторному лікуванні методом гемодіалізу. 98 хворих лікуються в Черкаській обласній лікарні та в двох її філіалах – Уманському й Звенигородському. 64 пацієнти - в «Фрезеніусі»). За кожен сеанс гемодіалізу лікувальний заклад отримує гроші з бюджету. Себто, прямо чи опосередковано, 9 членів комісії зацікавлені в тому, щоб у німецькій клініці пацієнтів було менше, а в обласній лікарні – більше. Тому й рішення ухвалюють відповідні.
Ось один приклад того, як комісія «…розглядає направлення у подальшому пацієнтів на лікування з урахуванням їх побажання щодо закладу, у якому хворий хоче отримувати діаліз». 19 липня черкащанин Олексій Білушенко звернувся до Брожика й голови комісії – начальника відділу надання медичної допомоги дорослому населенню ГУОЗ та МК Лариси Кошової - з проханням «перейти на лікування в клініку «Фрезеніус» з більш ефективним медикаментозним лікуванням». Як написав хворий, «з моїм діагнозом і медичним забезпеченням лікування в «Фрезеніусі» дасть мені змогу продовжити життя і виховувати, ростити 9-місячного сина. Маючи вибір, я вибираю німецьку клініку «Фрезеніус».
30 липня начальник ГУОЗ та МК Володимир Брожик так відповів родині Білушенка: «26 липня відбулося засідання комісії по відбору хворих на амбулаторне лікування методом гемодіалізу, - пише керівник облздраву. – На вказаному засіданні було розглянуто Вашу заяву щодо переведення …на лікування до центру «Фрезеніус». Членами комісії було встановлено, що, враховуючи стан здоров`я та самопочуття хворого, підстав для переводу його на амбулаторний гемодіаліз до центру «Фрезеніус» немає…».
Отримавши таку дивакувату відповідь від Брожика, матір хворого, Тетяна Інокентіївна, написала у відповідь: «Я не погоджуюся з Вашим висновком і прошу пояснити: 1) Що Ви маєте на увазі під словами «враховуючи стан здоров`я та самопочуття Вашого сина»? А яке треба мати здоров`я та самопочуття при такому діагнозі? 2) І які треба мати підстави, щоб потрапити в «Фрезеніус»?
«Провінція» має на руках протокол №3 засідання комісії по відбору хворих на амбулаторне лікування методом гемодіалізу від 26 липня. Суха мова документу в даному випадку доволі красномовна.
Отже, про стан хворого членам комісії доповіла завідувач нефрологічним відділенням обласної лікарні, головний позаштатний нефролог головного управління Наталія Терещенко. За її словами, пацієнт «отримує процедуру гемодіалізу згідно протоколу лікування, оглянутий спеціалістами, має всі необхідні …дослідження. Об`єктивний стан та самопочуття хворого задовільні. Враховуючи вищезазначене, можна зробити висновок, що лікування методом гемодіалізу в умовах Черкаської обласної лікарні, яке отримує гр. Білашенко, є ефективним та якісним, отже немає підстав для переведення його в центр «Фрезеніус».
Далі виступили:
- головний лікар «Фрезеніусу» Володимир Новаківський. Запропонував задовольнити прохання хворого;
- головний позаштатний трансплантолог ГУОХ та МК Олена Мороз. Її пропозиція - запросити пацієнта Білушенка на засідання комісії для того, щоб поставити йому запитання;
- заступник головного лікаря Черкаської обласної лікарні Марина Пєтухова. Запропонувала: на основі задовільного самопочуття хворого, об`єктивних даних…перехід хворого у «Фрезеніус» недоцільний;
- голова комісії Лариса Кошова: зупинилась на статті 49 Конституції України, згідно якої кожен має право на охорону здоров`я, медичну допомогу та медичне страхування у державних і комунальних закладах охорони здоров`я…
Вирішили: шляхом відкритого голосування…встановлена недоцільність переводу. За – 8, проти – 1, утримався – 1. Також постановили надати письмово обґрунтовану відповідь Білушенку в установлений законом термін.
16 листопада 2009 року всіх сьогоднішніх пацієнтів «Фрезеніуса», не запитуючи їхньої згоди на те, перевели з Черкаської обласної лікарні в німецьку клініку. На той час політичну підтримку передовим технологіям «Фрезеніус Медикал Кер Україна» надавало «помаранчеве» керівництво області. Але влада помінялася. Колишній головний лікар обласної лікарні Валерій Черняк (під час переводу «його» пацієнтів у «Фрезеніус» не сказав жодного слова проти) став головою Черкаської облради. Колишній заступник Черняка – Володимир Брожик – з липня 2010 року працює начальником Головного управління охорони здоров’я та медицини катастроф Черкаської ОДА. Нормальний фінансовий стан найпотужнішого медичного закладу області – їхня стратегічна мета. А тут під ногами вештаються 64 пацієнти «Фрезеніуса», які відчули якісну різницю в тому, як робиться гемодіаліз у німців, і як – у своїх.
Можна безкінечно переконувати телеглядачів у тому, що у нас – не гірше за німців. Однак хворі оцінюють не телесюжети, а свій стан. І замість того, щоб підтягнути рівень надання послуг до німецького, черкаські медичні «генерали» докладають купу зусиль, щоб викинути «Фрезеніус» з України.
- А як же хворі?
- А при чому тут хворі?
03.09.2012 12:35

Автор: Кіндрат Булавін
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter