"Замайбутні" гроші по "листам щастя"

«Де ж Ви були 5 років тому, коли нам ламали хребти, коли нас по прямому репресували й катували?І дивишся: хто 5 років тому бігав з піною в роті: «Ющенко! Ющенко!», сьогодні – вже в Партії регіонів…І знову до посади, і знову в депутати!».

( з виступу керівника фракції Партії регіонів в Черкаській облраді Анатолія Кузьмінського на обласній партійній конференції Партії регіонів улітку 2013 року)
"Замайбутні" гроші по "листам щастя"
Тісніше ряди! Учасники конференції ПР на Черкащині

Продовження. Початок тут.

На даний момент правоохоронні органи Черкащини живо цікавляться діяльністю благодійного фонду «За майбутнє Черкащини». Фонд було створено в серпні 2010 року за ініціативи Сергія Тулуба. Офіційно – на добрі справи.
"Замайбутні" гроші по "листам щастя"

Голова наглядової ради фонду Анатолій Кузьмінський навіть звітувався перед ЗМІ, перераховуючи довжелезний перелік благодіянь, які вдалося зробити коштом благодійників. Це – правда, але тільки частина.

Справді, гроші виділялися і на онкологічний диспансер, і на лікарні, школи, на придбання квартир ветеранам війни та ліквідаторам-чорнобильцям.

Але був і зворотній бік медалі.

Фактично в Черкаській області було створено другий бюджет, яким реально розпоряджався голова Черкаської ОДА Сергій Тулуб. Бюджет регіонів України – фактично каса для видачі зарплат бюджетникам та латання поточних дірок.

А Тулубу треба було демонструвати наочні успіхи, яких добивається Черкащина під його мудрим керівництвом.

Формально БФ «За майбутнє Черкащини» керувало правління (3 особи; голова правління – Ігор Стріщенко), наглядова рада (15 осіб) та Ревізійна комісія.

А реально справи велися однією людиною – Тулубом. Голова наглядової ради Анатолій Кузьмінський по суті був зіц-головою Фунтом, яким принагідно можна було прикритися, коли щось раптово станеться.

- Кузьмінський був ширмою, - розповів Провінції інформований співрозмовник, який впродовж трьох років мав відношення до роботи Фонду. – Думаю, максимум, що він робив – ставив підпис на офіційних звітах у податкову. Зверніть увагу: Анатолій Іванович, при всій неоднозначності його дій за останні роки, хороший господарник. За три з половиною роки, стоячи на чолі такої «скатертини-самобранки», як «За майбутнє Черкащини», його рідному університету з того перепали крихти. Якщо не помиляюсь – 50 тисяч гривень на якийсь математичний проект…Усі, хто знає Кузьмінського, підтвердять - свого він ніколи не упустить. А тут цього «свого» у нього не було. Його завданням була імітація керівної ролі…

Починаючи із дня заснування БФ «За майбутнє Черкащини», черга тих, хто бажав здійснити посильний внесок на його рахунок, ніколи не була короткою. Ось лише невеличкий перелік тих, хто був регулярним фінансовим донором фонду Тулуба-Кузьмінського: ПАТ «Азот», «Уманський тепличний комбінат», Черкаська ТЕЦ, «Ходакавтотранс», Корсунь-Шевченківська фірма «Агрорось», Миронівська птахофабрика, Жашківське ТОВ «Напої Плюс», «Р.В.Д. Агро» і багато-багато інших.

- Невже ніколи ніхто не відмовлявся платити?

- Принаймні, я про таке ніколи не чув. Всі добре розуміли, що тоді діятиме принцип героїні Нонни Мордюкової з «Діамантової руки: «Не хочуть, вимкнемо газ…». Наприклад, щось не дуже хотів ставати благодійником відомий у Черкасах завод з виробництва газованих напоїв. Не хочете? Добре! А чи все у Вас в порядку з дозволами на спецводокористування та користування надрами? А в Україні немає підприємств, де із цими дозволами все о`кей. Тому вони одразу почули: «О, так Ви ж нелегально працюєте…Завтра опломбуємо виробництво!». Керівництво більше не впиралося…

На що, крім добрих справ, йшли «замайбутні гроші»? НА такі ж добрі справи)))

Сергію Борисовичу хотілося широко висвітлювати надзвичайні успіхи роботи його команди на Черкащині. Хто не пам`ятає легендарну вже книгу-фотоальбом "Рік поступу. Черкащина крокує вперед"? Черкаський видавець Юлія Чабаненко видала цей поліграфічний шедевр з 504 –ма фотографіями Тулуба коштом БФ «За майбутнє Черкащини».

У Черкасах та області чи не щодня проводилися свята, партійні конференції, злети, мітинги, концерти тощо. Де брати гроші на:

- оренду приміщень,
- виступи артистів,
- оплату роботи масовки,
- харчування (обіди, вечері, фуршети тощо).
"Замайбутні" гроші по "листам щастя"
Зліва направо: Володимир Олійник, Анатолій Кузьмінський, Сергій Тулуб, Валерій Черняк

З «другого неофіційного бюджету».

- Якось мені розповіли історію про те, як в Черкасах готували візит Президента України, - згадує наш співрозмовник. – Янукович прилітав в черкаський аеропорт, який із 1992 року фактично не працює. Перевірили: президентський літак сісти може, але потрібно швидко нанести розмітку на злітну смугу. Причому потрібна не звичайна, а спеціальна фарба. Зі свити Сергія Борисовича телефонують місцевому виробникові. «Випиши нам терміново стільки-то фарби». Той їм каже, вибачте, благодійністю не займаємося… Через кілька годин пожежники та екологи прийшли з позачерговою перевіркою – чи усунуто недоліки, виявлені під час останньої перевірки. Не усунуто? То Ви продовжуєте завдавати шкоду навколишньому середовищу? Закриваємо виробництво…У результаті, літак Януковича сів на смугу, котру прикрашала чудова свіжа розмітка…

Інформація про такі історія швидко поширювалася у вузькому колі тих, чиї фінансові можливості могли привернути увагу неофіційного керівництва БФ. Тому, коли на їхню адресу надходили так звані «листи щастя» («Вельмишановний пане! Дозвольте засвідчити…Враховуючи Вашу…Вважаємо, що не можна стояти осторонь….На розрахунковий рахунок №…») –відмов не було.
"Замайбутні" гроші по "листам щастя"
Подяка благодійнику від А. Кузьмінського


Чи не єдиним проколом у роботі БФ став ремонт кабінету Сергія Тулуба на 3-му поверсі Черкаської облдержадміністрації незадовго до його детективного зникнення з України в березні 2014 року. Гроші з бюджету на ремонт кабінету не виділялися,. Однак за оцінками відвідувачів, він обійшовся в круглу суму (називають цифри від 800-т до 1 мільйона гривень). І слідів цих витрат немає в жодній звітності.

Це може свідчити про те, що в БФ «За майбутнє Черкащини» віталися не тільки безготівкові внески, а й жива готівка. На захист Сергія Борисовича можна сказати те, що відремонтований кабінет він залишив Черкасам. І його наступник Ткаченко, здається, став першим в історії області губернатором, який, прийшовши в головний кабінет, не став робити ремонт…

З часом струмок благодійних внесків ставав все меншим. Наприкінці 2013 року Черкаська область, як і Україна, перебували на порозі змін. З грошима було сутужно. З`явилися нові статті видатків, як-то оплата специфічних послуг спортивних молодих людей, які то «били жидів», то брали участь у штурмі Черкаської ОДА…

В останні «тулубові місяці» листи щастя направлялися вже всім, кому доведеться. Дійшло до того, що викликали функціонерів з Департаментів освіти області та районів та вимагали надіслати звернення фінансово спроможним батькам. До честі людей, чимало чиновників відмовлялися таке робити.

На сьогодні чимало людей, які мали відношення до функціонування благодійного фонду «За майбутнє Черкащини» дали свідчення правоохоронним органам. Слабо віриться, що розслідування має судову перспективу.

Ніхто благодійникам ніж до горла не підносив. Усе відбувалося за обопільною згодою. Хоча по суті більше нагадувало зґвалтування. І оскільки приниження переживали керівники підприємств, потужні бізнесмени, вони навряд чи робитимуть акцент на суть. А по формі – не причепишся…
"Замайбутні" гроші по "листам щастя"

Тулуб і Кузьмінський вміли працювати так, щоб лишати тільки чіткі сліди. Або не лишати слідів взагалі…

Геннадій Саприкін
27.03.2015 20:30
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter