Штурм

Учора ввечері владна вертикаль, яку так ретельно вибудовував Тулуб в Черкасах за останні 4 роки, довела свою разючу «ефективність» і вміння пристосовуватися до швидкоплинних обставин. Тобто, накивати п`ятами, коли запахло смаженим. Вечірній штурм Черкаської ОДА мітингувальниками продемонстрував, що захищати цю владу, крім «підігрітого чорним налом» спецназу нікому. І сказати цій владі людям нічого...
Картина сюреалістична, і дай Боже бачити це на власні очі в перший й останній раз.


Пригадалася розповідь Анатолія Івановича Сисоя про заворушення в Черкасах в серпні 1975 року. Тоді на розі Комсомольскої (тепер Смілянська) та Вернигори зібралося близько 5 тисяч обурених людей. Тодішній перший секретар міському КПУ Юрій Радченко наказав всім компартійним апаратникам: «Чого стоїте? Йдіть до людей і заспокоюйте їх». Про роль Комуністичної партії в історії України– якось іншим разом. Але тоді, принаймні, черкаські «коммі» не ховалася по кабінетах.
Проте нині владна вертикаль у Черкасах заточена на одну людину. Інші виконують доручення губернатора, і на самостійні рішення їхні потужні мізки не запрограмовані.
Перед очима приклад Полтави. Там у четвер теж штурмували ОДА. Начальник місцевої міліції вийшов до натовпу й заспівав гімн України. Напруга спала.
Учора впродовж півгодини, поки перед центральним входом до обласної адміністрації ще тривав мітинг, ніхто з ясновельможного панства до людей не вийшов.
Дійсно, важко уявити, як ці рафіновані дядечки будуть говорити з «озброєними екстремістами»? Хто сперечається: гордо дивитися на плебеїв через плечі та потилиці своїх «тонтон макут» спокійніше. А тут можуть і на х.. послати, і в пику зарядити.
Але яка ж вам ціна в базарний день, якщо, керуючи 1 мільйоном 280 тисячами жителів області, ви не здатні бодай спробувати пробелькотіти щось подібне до «впроваджуючи соціальні ініціативи Президента України, нам вдалося досягнути»…Зрозуміло, що після цього пику б точно набили, але хоча б гідність чоловічу зберегли.
А так повтікали, мов присоромлені пінгвіни. Ну, «неможливо вести переговори з радикально налаштованими екстремістами», які у величезній кількості одночасно з`явилися у Сумах, Житомирі, Черкасах, Львові, Луцьку, Чернівців, Івано-Франківську ets.

Ну, про переляканого на 40 років уперед виконувача обов`язків мера Черкас Віктора Білоусова годі й згадувати! Ну й що з того, що під носом комунальне майно ввіренного тобі Тулубом міста нищать? Взагалі, Соборна площа – комунальна власність облради, а діалог сивого комуніста й малолітніх націоналістів триває рівно 5 секунд, поки хтось спритніший не вихопить «Шмайсер».
Кому ж захищати облдерждмінінстрацію? Кращі з кращих «тонтон макут» гамселять «западенців» у Києві. Кращі з гірших вже давно в столиці на підхваті. Лишилися «пісяючі хлопчики» (дякуємо шановному Владу Брові за образ, який «Провінція» в нього безсоромно поцупила) з пожежними брандсбойтами…Цікаво, дідусь Азаров, котрий дозволив силовикам поливати людей водою на морозі (вчора ввечері в Черкасах темпереатура опустилася до мінус 20 градусів) погодиться в ім`я стабільності підставити свій могутній торс під холодну водичку?
Хто штурмував Черкаську ОДА? Близько 100-150 добре підготовлених хлопців від 17-ти до 25-ти. Звідки вони? Ну, «Провінція» - не СБУ, і навіть не бюро довідок. Здоровий глузд підказує, що нізвідки така кількість молодих людей, здатних скоординовано й злагоджено кілька годин поспіль битися (!?) з міліцією, з`явитися не може. Якщо СБУ знає, хто навчив цих відчайдухів правилам вуличних протистоянь(дехто вперто вважає, що вони ж і навчили, дехто вважає це справою ФСБ ) – СБУ молодці. Вийшла змістовна, яскрава й незабутня провокація. Якщо не знають – ми як ніколи впевнені в національній безпеці…
З особистих спостережень відзначимо інше. За понад три години, поки тривав штурм Черкаської облдержадміністрації, журналістові «Провінції» вдалося лише двічі почути від людей щось схоже на осуд того безладу, який влаштували шибайголови. Коли ломилися в боковий вхід на вулиці Байди Вишневецького , почала лементувати й соромити інсургентів доглянута жіночка років 35-ти. Другий раз у сквері за обласною радою спробував щось втовкмачити нападникам огрядний нетверезий дядечко в краватці (зовні він нагадував міліціанта, що «нє в тємє»). Пузанчик добре «отримав на горіхи» від роз`ятрених пацанів. Заступник начальника управління громадської безпеки в Черкаській області вчасно вивів колегу на безпечну від «екстремістів» відстань.
Тако от: близько 2 тисяч черкащан- свідків штурму…співчували нападникам й підтримували їх. Бомжів та люмпенів серед них не було. Інтелігентного вигляду пенсіонери, офісний планктон, підприємці, студенти, молодь, зовсім діти. Тулуб, Черняк, Івашкевич – як же ви допекли»! Вміти треба…
Наостанок – два епізоди цього жахливого вечора (про нічні «витребеньки» садистів-спецпризначенців вже досить згадувалося в сьогоднішніх новинах тут, тут і тут), два курйозні епізоди.
Перший: кілька десятків інсургентів ламають бокові двері ОДА з боку вулиці Байди Вишневецького. Спалахи від петард, вибухи гранат. З дверей ллється вода з брандсбойту. Несподівано з боку Хрещатика до ОДА завертає пожежна машина. Відкриваються двері і екіпаж починає готуватися до …гасіння пожежі. Наряд був відверто «не в курсах», він дійсно приїхав «на пожежу». Зрозумівши, що зараз з людей будуть робити «карбишевих», до пожежників кинулося до 50-ти осіб.
«Пиз…те на х…р! Тут нічого не горить!»(вибачайте за мій «хранцузський», але всю еспресію моменту по-іншому не передати).
Треба віддати належне пожежникам: двічі повторювати їм було не треба…
Другий: коли п`яні від вседозволеності інсургенти нищили під корінь майно облради й обладміністрації, ваш покірний слуга вирішив, що на сьогодні сильних вражень вже досить. Крокуючи від ОДА, ледь не скрутило від сміху: на розі Шевченка-Лазарева, Шевченка-Байди Вишневецького, а також Лазарева-Хрещатик та Хрещатик –Байди…чергували патрульні автомобілі ДАІ. Турботливі черкаські даішники …закрили проїзд до ОДА іншим автомобілям. Регулювали рух, так би мовити. Вони ж відповідають за дороги, а не за компьютери, дивани, столи й стільці в ОДА. Тому можна сказати, що надійними партнерами силового захоплення Черкаської облдержадміністрації стали мужні черкаські даішники.
…Нехай в усіх нас вистачить сил пережити все це!
24.01.2014 20:15

Автор: Сергій Цюрюпа
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter