КВУ: влада прагне зробити в Черкасах 3 виборчі округи

9 квітня Центральна виборча комісія визначила кількість округів в кожній області. Попри деякі побоювання, що ЦВК займеться "перекиданням" округів з одних регіонів в інші (а діючий Закон про вибори допускав таку можливість), цього не сталося. Кожна область отримала ту середню кількість округів, на яку вона заслуговує, виходячи з кількості виборців.

Однак найцікавіше в процесі можливих маніпуляцій виборчою географію чекає нас попереду. До 30 квітня ЦВК має встановити межі округів в кожній області. А тут закон дає чималий простір для суб'єктивних і політично-вмотивованих рішень.

Протягом лютого-березня КВУ в 10 областях провів громадські обговорення щодо оптимальних варіантів "нарізки" округів в цих регіонах. Попри дискусії про деталі, усі учасники обговорень були єдині в кількох принципових моментах:

1. Межі округів мають бути нерозривними. Хоч закон і допускає утворення так-званих "анклавів", коли кілька між собою не поєднаних територій можуть входити до одного округу.

2. Межі округів повинні максимально співпадати з межами адміністративно-територіальних одиниць (міст, районів). І хоч в силу демографічно-географічних обставин 100-відсотково забезпечити таку можливість дуже важко, досвід показує, що при розумному розподілі, кількість "змішаних" округів (куди будуть входити частини різних адмінтеродиниць) в кожній області становитиме від 1 до 3 округів.

На сьогодні процес "нарізки" округів в ЦВК досі оповитий туманом секретності. Кожен член ЦВК є "куратором" окремих областей і саме "куратори" готуватимуть пропозиції щодо визначення меж округів в "підшефних" областях.

Однак, з тієї інформації, що надходить стає очевидно, що в деяких регіонах процес "нарізки" остаточно перейшов із суто технічної в політичну площину. Наведу лише кілька прикладів. Інформація поки-що неофіційна і буде добре, якщо вона в кінцевому випадку не підтвердиться, однак вона корисна для розуміння можливих ризиків.

Черкаська область.

м. Тальне і Тальнівський район завжди були центром виборчого округу через зручність розташування, кадровий потенціал і технічні можливості. Але є небезпека, що район буде "розірваний" навпіл: м. Тальне піде в один округ, села району в інший. А центр округу зроблять в м. Жашків, яке хоч і знаходиться в найвіддаленішій точці округу і не має досвіду організації окружних виборчих комісій, зате є базовим для одного з кандидатів – назвемо його "лояльним".

Інша проблема в обласному центрі – Черкасах. Кількість виборців в місті вистачає на півтора округи, тому завжди там був один округ суто міській, один "змішаний" – частина міста і частина Черкаського району. Сьогодні джерела повідомляють, що місто буде розділене на 3 частини і до кожної додадуть по цілому шматку адміністративно-лояльної сільської місцевості. Тобто замість одного "цілісного" і одного "змішаного" округу, отримаємо три "змішаних". А те, що виборчі округи виходять географічно відірваними і знаходяться на різних берегах Дніпра, так то ж проблема членів ДВК і самих кандидатів.

Луганська область.

За інформацією джерел, для покращення умов ведення кампанії одного кандидата, намагаються створити такий виборчого округу, який би включав Сєвєродонецьк та дві території на значному віддалені від цього міста. Джерело в ЦВК озвучило вже кілька варіантів такого округу, які послідовно там змінювалися: Сєвєродонецьк + Антрацит; Сєвєродонецьк + половина Стаханова; Сєвєродонецьк + Первомайськ + Кіровськ.

А для погіршення умов ведення кампанії іншому кандидату, його базове місто Стаханов хочуть поділити між двома чи навіть трьома округами. Одну частину Стаханова хочуть віднести до округу з центром в місті Рубіжне (Рубіжне ніколи не було центром округу і завжди входило в один округ з Сєвєродонецьком). Іншу половину "розірваного" Стаханова можуть приєднати до Лисичансько-Попаснянського округу.

За оцінками експертів КВУ жодної логіки, окрім політичної, в таких варіантах "нарізки округів" немає.

Це лише частина інформації, якою ми володіємо на сьогодні. Після 30 квітня зробимо детальний аналіз по всіх регіонах. Хоча тоді це вже виглядатиме розмахуваннями кулаками після бійки.

Олександр Черненко, Голова Всеукраїнської громадської органзації "Комітет виборців України" Українська правда
19.04.2012 13:00
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter