"Царь-то нєнастаящій"!

"Царь-то нєнастаящій"!Півтора року тому режисер Сергій Проскурня прогримів локацією до 150 тисяч черкащан: втримайтеся від споживання пляшки пива, а зекономлені гроші дайте мені – я привезу в Черкаси рояль Steinway & Sons. Під патронатом Одарича Проскурня планував «збити» з провінціалів 140 тисяч євро. Але – упіймав облизня, і навіть 5 тисяч гривень за оренду філармонії платити відмовлявся…
З того часу про рояль Steinway & Sons ні духу, ні слуху. Про долю зібраних грошей – теж. А сам Проскурня накивав п`ятами з Одеського оперного театру, і нещодавно був призначений в.о. художнього керівника драмтеатру в Черкасах. Маестро одразу поділився з артистами своєю мрією: він хоче, щоб вистави театру обговорювали в черкаських маршрутках.
Проте поки що творчі витребеньки Проскурні обсмоктують в курилках працівники ОДТРК «Рось» і черкаської філармонії. Саме вони завдяки творчому генію режисера скочили в халепу після провалу офіційного звіту голови Черкаської ОДА Сергія Тулуба. Свистіти глядачі –не свистіли, і тухлими яйцями губернаторові стежину не вистилали. Але 25 жовтня «цар-батюшка» втік з філармонії червоний, мов стиглий буряк…
До офіційного звіту голови ОДА перед активом Черкас в обласній адміністрації готувалися ретельно, як ніколи. Тулуб мав яскраво прозвітувати про виконання програми «Будуємо нову Черкащину». На нараді у голови обласної ради Черняка вирішили: звіт Героя проходитиме в філармонії. Відповідальним за постановку призначили в.о. худкера драмтеатру Сергія Проскурню.
"Царь-то нєнастаящій"!

- Чи є у Вас апаратура, щоб захід пройшов на належному рівні? - запитав Черняк у Проскурні.
- Все буде, не хвилюйтеся, - запевнив маестро.
Черняк не знав про історію зі Стенвеєм, тому й не хвилювався. А дарма…
Маестро не став покладатись на місцевих (як вони про себе думають) спеціалістів. Апаратуру, світло та решту найнеобхіднішого привезли з Києва. Репетиціями в.о. худкер також себе не обтяжував. Проте довго бігав сценою в творчих пошуках – куди б поставити трибуну для Героя.
Усе пішло шкереберть з самого початку. За творчою задумкою Проскурні перед початком звіту голова ОДА мав пройтися через філармонійну залу під бурхливі оплески активу. Організатори почекали, поки актив всівся. І…Спеціально навчені працівники ОДА закрили вхідні двері до філармонійної зали. Звучить марш. Тулуб разом з Проскурнею підходить до дверей, смикає – а двері не відчиняються. Тулуб почимчикував до бокових дверей. А там – виконуючий обов`язки директора філармонії Олександр Дяченко.
- Сподіваюся, для мене знайдеться місце в залі, - запитав у нього Тулуб.
- Я теж на це сподіваюся, - розгублено відповів Дяченко, котрий так і не второпав – чого це розлючений Тулуб вештається філармонійними коридорами.
Художній керівник Черкаського симфонічного оркестру ще не встиг навчитись сором`язливо прогинатись перед гнівом начальства. А дарма, бо людина, яка видає журнали з кількомастами фото себе, коханого, вкрай боляче реагує бодай на напівнатяк, що «цар то нєнастоящій»…
Другий казус стався під час доповіді. Тулуб читав, а на екрані за його спиною до кожної важливої тези «вистрибувала» потрібна ілюстрація. Однак доповідь вперто не суміщалася з відео. Тулуб теревенить про «космічні кораблі», а за його спиною – свиноматка. Губернатор вихваляється рекордними врожаями, а на екрані бабці у народному вбранні пісні співають. Сергія Борисовича це відверто дратувало. Близько 10 разів він зупинявся й терпляче вичікував, коли відеоряд за спиною співпадатиме із звукорядом з його вуст. Врешті-решт прямо зі сцени сказав підлеглим: «Добре, розбиратися будемо завтра…». І, не дочекавшись концерту, - манівцями пішов із зали. Усі відповідальні за проведення звіту з переляку «наклали в памперси». А винним зробили бідолашного Дяченка, вся участь якого в цій комедії від Проскурні обмежилася однією реплікою.
Через кілька днів в.о. директора філармонії викликали до Черняка й запропонували написати заяву за власним бажанням. При цьому Валерій Петрович робив багатозначну мину: мовляв, не від мене ініціатива…
Новим керівником філармонії начальство хоче зробити Василя Марштупу. Того самого, якого саме влітку з тріском виперло з крісла начальника обласного управління культури. Ті якості Василя Васильовича, за які тоді виперли, мабуть, зараз стануть у нагоді.
Колектив філармонії готує відкритого листа на захист свого в.о. Юркого, мов в’юн, флюгера Марштупу, який вчора оспівував «Золоту підкову Черкащини», сьогодні – Черкащину регіональну, - у філармонії добре знають. І ставляться відповідно. І про це Чернякові сказали всі артисти, яких запрошували на килим в облраду.
Однак директора філармонії затверджує сесія Черкаської облради. І сесія проголосує так, як скаже Герой.
А що ж геніальний Проскурня, нехлюйство якого перетворило пафосний за задумом звіт на оперетку? Віддамо йому належне. Перетворивши тата регіональних черкаських звитяг на посміховисько, маестро вийшов з води сухим. «На Дєрібасавскай ха-арошая пагода!»
02.11.2012 20:00

Автор: Геннадій Саприкін
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter