Хасиди, як локомотив розвитку Умані

Хасиди, як локомотив розвитку УманіУ цьому році до Умані на Рош-га-Шана прибула рекордна кількість паломників-хасидів — 31 тисяча. Власники житла, що здають його в оренду на дні святкування, рахують прибутки. За даними Вечірньої Умані, квартири для хасидів подорожчали.

“Так, ціни біля місця поховання праведника стартують від 1 до 15 тисяч доларів (за весь період проживання), - пише видання. - Приміром, однокімнатна квартира для п’яти осіб в районі паломництва вартує 1600 доларів, трикімнатна квартира для шести осіб - 2200 доларів. Однокімнатна квартира біля дендропарку “Софіївка” коштує 1200 доларів”.

Скільки ж заробить міський бюджет? Приблизну ціну можна уявити, відштовхнувшись від минулого року. 2015 року бюджет Умані заробив на Рош-га-Шана аж 1 мільйон 413 тисяч гривень. Приблизно стільки ж, скільки власники 5-6 квартир на вулиці Пушкіна. Напевне, цього року сума незначною мірою зросте...

Тим часом скепсис українців щодо паломництва в Умань ортодоксальних євреїв залишається. Чимало людей ставляться до хасидів, як іспанські конкістадори — до корінних жителів Південної Америки. Вони не такі, як ми, тому... Умань — українське, а не єврейське місто!

Чому Умань та Черкаська область вперто не хочуть заробляти на хасидах, залишаючи шалені гроші в “тіні” - величезне питання.

Варто подивитися на динаміку відвидин Умані хасидами на святкування Рош-га-Шана.

2007 рік — 14 787; 2008 рік — 15 309, 2009 рік — 18 806, 2010 — 23 637...2016-й — близько 31 тисячі.

Доповнимо, що в в між-рошгашанівський час в хасидському кварталі біля могили цадика Нахмана щодня перебуває від кількасот до кількох тисяч хасидів.

Умань має унікальний гандикап перед рештою місць України — могила одного мерця годує тисячі людей. Однак замість того, щоб завдяки хасидським грошам зробити з Умані “лялечку”, ані місцева влада (за останні 30 років), ані численні команди керівництв Черкаської області нічого не зробили для того, щоб в широкому розумінні українці заробляли на євреях.
Хасиди, як локомотив розвитку Умані

Замість того, щоб з усіх сил налагоджувати діалог з хасидською спільнотою, в Умані свідомо чи несвідомо культивується зверхнє ставлення до паломників. Вони брудні, галасливі, смітять...Ніхто не підійшов до проблеми паломництва хасидів, як до проекту, що за кілька років перетворить Умань на найколоритніше місто України, туристичну Мекку...

Незрозуміло, чому впродовж усіх цих років ніхто в Умані не пролоббіював введення для хасидів бодай “паломницького збору”.

Елементарна математика. Якщо в жовтні 2016 року 31 тисяча паломників заплатила б у бюджет Умані по 20 доларів “паломницького збору” (про назву можна сперечатися, але не в ній суть), то за сьогоднішнім курсом це дало б у бюджет міста 16 мільйонів 175 тисяч гривень. І це на рівному місті! І це без врахування тих паломників, котрі відвідують Умань в інший час...

Хіба не назріла потреба віддати хасидам район біля могили цадика Нахмана? Нехай це буде їхній анклав, нехай хасиди відчуватимуть там себе як удома, а не як у резервації.

Місцеве населення за рахунок хасидів забезпечити рівнозначним або навіть якіснішим житлом в інших місцях (у тому, що хасиди на це підуть — немає ніякого сумніву).

Укласти з Ізраілем або напряму з представниками хасидської спільноти довгострокову угоду щодо інвестицій в розвиток інфраструктури Умані й Черкаської області. Хасидський бізнес на території міста має працювати тільки легально й виключно в правовому полі України. Вивіски на торгівельних і культурних закладах мають обов`язково дублюватися українською мовою. Усі хасидські бізнесмени мають сплачувати податки в українську казну (чого зараз і близько немає).

Чому в Умані продовжують дивитися на хасидів зверхньо й скоса? Чому 90 % грошей, які вони витрачають в Україні, довзоляють йти в тінь, а не працювати на місто?

Адже хасидське паломництво — це вічний бізнес, який робить Умань явищем європейської культури. Подивитися на те, як в одному місті вживаються дві такі несхожі спільноти, з величезним задоволенням їздитимуть туристи з різних країн.

Та івент-менеджер будь-якого з готелів Кемеру чи Анталії за добу придумає таку купу “заманух” для туристів на матеріалі Умані, що годі й казати. Чому ж Умань лінується й вперто не помічає, що ходить по золоту. Варто лише нахилитися й почати збирати...

Кіндрат Булавін
05.10.2016 18:00
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter