Процес "брожіння"

Якщо Ви, шановний читачу, легковажно вважаєте, що в Черкасах є лише один ковбой – Одарич, який пуляє по здоровому глузду «з двох рук», то Ви користуєтеся застарілою інформацією. Хитку стежину «номенклатурного мачо» вимощує для себе начальник Головного управління охорони здоров`я та медицини катастроф (ГУОЗМК) Черкаської облдержадміністрації Володимир Брожик. Слави борця зі світовим лідером і найбільшим виробником медичного обладнання та витратних матеріалів для замісної ниркової терапії німецьким «Фрезеніусом» йому виявилося замало. Вже понад півроку Володимир Леонідович веде холодну війну з асоціацією аптечних установ області «Фармація».
Усе почалося з того, що 29 квітня 2011 року Черкаська обласна рада прийняла рішення «Про передачу аптек обласної комунальної власності до сфери управління Головного управління охорони здоров`я та медицини катастроф облдержадміністрації». Мета передачі звучала благородно: «з метою здійснення контролю за ринком цін на медикаменти в області та впорядкування відпуску лікарських засобів пільговим категоріям…».

Довідка
Зараз в області працює 409 аптек. 135 аптек є комунальними. І якщо приватники просто продають ліки, то робота комунальних закладів значно різноманітніша: тут виготовляють ліки в умовах аптеки, забезпечують наркотичними й психотропними препаратами амбулаторних хворих, здійснюють безкоштовне обслуговування за «чорнобильськими рецептами», утримують сільську мережу аптек.

Після цього 21 липня керівництво ГУОЗМК зібрало керівників комунальних аптек і повідомило про концептуальний задум: «оптимізувати» роботу аптечної галузі. Збентеженим завідувачам порадили готуватись до вливання в об`єднання фармацевтичних підприємств. Без пояснень стрижнем майбутнього об`єднання було обрано обласне фармацевтичне підприємство КП «Фармація».
Пропозиція звучала зовсім не по-джентельменські, бо емоційно незабарвлене слово «оптимізація» давно стало синонімом «скорочення» та «ліквідації».
Вже 27 липня керівники комунальних аптек звернулися до прокуратури Черкаської області з вимогою дати оцінку правомірності передачі комунальних аптек управлінню Брожика. Що ж не сподобалося аптекарям?
206 мільйонів 925 тисяч гривень. Це - сума річного обсягу реалізації ліків в комунальних аптеках Черкащини (дані за 2010 рік). У 2011 році сума стала ще більшою. Для того, щоб реформувати галузь з такими оборотами потрібне професійне обґрунтування. Але в пояснювальній записці до проекту відповідного рішення облради, яку підготував для депутатів Володимир Брожик, немає цифр (за виключенням тієї частини, де автор перераховує загальну кількість аптек в області)! Як можна приступати до реорганізації галузі з таким обсягами валових надходжень без бізнес-плану та фінансових розрахунків? Насторожує, що до реорганізації аптечної мережі не підключили жодного представника жодної центральної районної аптеки. У пояснювальній записці Брожика є гасла й побажання. Економічні обґрунтування – відсутні.
У кількох областях України запропонована управлінням Брожика монополізація призвела до скорочення комунальних аптек й суттєвого зменшення зарплати працівників.
І найголовніше: без дотації з обласного бюджету аптеки дуже швидко стануть збитковими. А керівництво ГУОЗМК про дотацію перед обласною радою навіть не заїкалося. Отже, аптеки закриються, і після цього їх легко можна буде приватизувати й перетворити на комерційні.
Проте, не зважаючи на звернення в прокуратуру, голові ОДА, голові облради, завідуючих центральних районних аптек ніхто й не думав слухати. 14 грудня в порядок денний сесії Черкаської обласної ради питання про реорганізацію аптек обласної комунальної власності було внесено.
За 2 доби до засідання кілька десятків представників аптечної галузі області приїхали в Черкаси, щоб вмовити депутатів не ухвалювати згубне для них рішення. Чисельна делегація практично переслідувала в коридорах ОДА голову облради Черняка та Брожика. У результаті в останній момент питання з порядку денного сесії було знято. Тулуб доручив керівникам ГУОЗМК зустрітися з керівниками аптечних установ і «вивчити питання».
Із «звєроподобним усєрдієм» керівники управління почали виконувати доручення губернатора. Брожик та начальник управління організації надання медичної допомоги та медицини катастроф Олег Найдан почали поодинці викликати завідуючих аптек. Минулого тижня в Черкаській ОДА відбулося кілька таких зустрічей. По 3-4 години двоє чоловіків, граючись у доброго та злого слідчих, змушують жінок провести в своїх колективах збори та ухвалити рішення про ліквідацію. Хтось ламається, хтось – тримається. Який вигляд мають чоловіки, які залякують жінок? Навряд чи справжніх «мачо»…
Процес "брожіння"
Володимир Брожик


Але дати відповіді на кілька запитань вкрай необхідно. 1) Чому Брожик та Найдан так лобіюють поглинання 23-х підприємств – одним? Це ж призведе до концентрації фінансових потоків в одних руках; 2) у 2010 році платежі комунальних аптек області до бюджету становили 5 млн. 738 тис. грн. Переважно це – надходження від податку на зарплату працівників. Через скорочення працівників (а воно в разі поглинання – неминуче) зменшаться надходження до місцевих бюджетів. Воно їм треба?; 3) як сталося, що рішення Черкаської обласної ради передало ГУОЗМК Черкаської ОДА повноваження по здійсненню контролю за ринком цін на медикаменти в області? Адже моніторинг цін на ліки в Україні здійснює тільки Державна інспекція з контролю за цінами. Як буде це робити очолюване Брожиком ГУОЗМК, в якому жодного спеціаліста з базовою освітою фармацевта; 4) що заважає Брожику та Найдану впродовж півроку «не чути» пропозиції всіх(!) комунальних аптек? А пропозиція елементарна: утворити при управлінні комунальним майном облради робочу групу з представників ГУОЗМК і керівників комунальних аптек. Фундаментальні рішення не можна ухвалювати без ґрунтовного вивчення фахівцями.
Поки що в Черкаській області це робиться саме так.
13.02.2012 17:00

Автор: Геннадій Саприкін
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
08:55 14.02.2012 JILLY:
Брожик дивиться на медицину як на засіб особистого збагачення та поповнення казни донецьких. Дрібна людина, а ще й педіатр..